FootSam
FOOTBALL DATA

S. Maloney

Uppdrag avslutade

Scotland · 43 år

136 matcher, 3 klubbar, 2 länder mellan 2021 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

136matcher
48–38–50V–O–F
1.34poäng/match
35 %vinstprocent
182poäng
145–143mål
+2målskillnad
49hållna nollor
483850
Bäst iWigan1.38 p/m106 matcher
Svagast iHibernian1.20 p/m30 matcher
Bästa säsong20231.54 p/m50 matcher
Flest matcherWigan106 matcher

130 av 136 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Celtic U192017–2018
Hibernian2021–2022
Wigan2023–2025

Poäng per match, period för period

Wigan 2023–20251.38106
Hibernian 2021–20221.2722
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Celtic U192017–2018inga matcher i vår databas
HibernianScotland2021–2022227781920281.27
WiganEngland2023–20251063929381161121461.38

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.38 p/mWiganpå 106 matcher
Bästa målskillnad+0.04 per matchWigan116–112 på 106 matcher
Flest matcher106Wigan39–29–38
Flest vinster39Wiganpå 106 matcher
Flest poäng146Wiganpå 106 matcher
Längsta sejour106 matcherWigan2023–2025

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232021 · Hibernian · 1.20 p/m på 30 matcher212022 · Wigan · 1.11 p/m på 18 matcher222023 · Wigan · 1.54 p/m på 50 matcher232024 · Wigan · 1.29 p/m på 38 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Wigansnitt 1.34match 1136
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.32 mot karriärsnittetMatch 6198 · 2023-10-212024-04-27Wigan18 vinster av 38 · 5141
Svagaste sträckan1.11 p/m0.23 mot karriärsnittetMatch 1148 · 2022-01-262023-05-08HibernianWigan9 vinster av 38 · 3138

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.50 mot 1.49.

4-2-3-145 33.8 %1.49 p/m
3-4-2-123 17.3 %1.22 p/m
3-4-319 14.3 %1.47 p/m
3-4-1-217 12.8 %1.24 p/m
4-1-4-116 12 %1.50 p/m
4-4-26 4.5 %
3-5-1-12 1.5 %
4-4-1-12 1.5 %
3-1-4-21 0.8 %
4-3-1-21 0.8 %
4-3-31 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Wigan
4-2-3-13-4-3
106
Hibernian
3-4-1-23-4-2-1
27

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 133 matcher mellan 2021 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Hibernian2021-12-012022-05-15

UnderHan1.20 30
EfterLee David Johnson1.33 52+0.13

Wigan2023-02-062025-03-01

FöreK. Touré0.33 9
UnderHan1.38 106+1.05

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

22 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Community ShieldEngland2013/2014Tvåa
  • FA CupEngland2012/2013Vinnare
  • PremiershipScotland2010/2011Tvåa
  • Scottish CupScotland2010/2011Vinnare
  • League CupScotland2010/2011Tvåa
  • PremiershipScotland2009/2010Tvåa
  • PremiershipScotland2008/2009Tvåa
  • League CupScotland2008/2009Vinnare
  • PremiershipScotland2005/2006Vinnare
  • League CupScotland2005/2006Vinnare
  • PremiershipScotland2004/2005Tvåa
  • Scottish CupScotland2004/2005Vinnare
  • PremiershipScotland2003/2004Vinnare
  • Scottish CupScotland2003/2004Vinnare
  • PremiershipScotland2002/2003Tvåa
  • League CupScotland2002/2003Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope2002/2003Tvåa
  • PremiershipScotland2001/2002Vinnare
  • Scottish CupScotland2001/2002Tvåa
  • PremiershipScotland2000/2001Vinnare
  • Scottish CupScotland2000/2001Vinnare
  • League CupScotland2000/2001Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.18 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.05snitt 1.341.53
HögstWigan1.38 p/m på 106
LägstHibernian1.20 p/m på 30
Spann0.18 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför S. Maloney med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.