FootSam
FOOTBALL DATA

S. Cotterill

Aktiv

England · 62 år · Forest Green

323 matcher, 10 klubbar mellan 2011 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

323matcher
117–79–127V–O–F
1.33poäng/match
36 %vinstprocent
430poäng
401–405mål
-4målskillnad
87hållna nollor
11779127
Bäst iBristol City1.65 p/m107 matcher
Svagast iBirmingham0.93 p/m28 matcher
Bästa säsong20142.10 p/m52 matcher
Flest matcherShrewsbury137 matcher

167 av 323 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

19972026
Cheltenham1997–2002
Burnley2004–2007
Portsmouth2010–2011
Bristol City2013–2016
Birmingham2017–2018
Shrewsbury2020–2023
Forest Green2024–nu

Poäng per match, period för period

Bristol City 2013–20161.65107
Shrewsbury 2020–20231.26137
Nottingham Forest 2011–20121.1138
Birmingham 2017–20181.0026
Portsmouth 2010–20110.8211
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
CheltenhamEngland1997–2002inga matcher i vår databas
Stoke CityEngland2002inga matcher i vår databas
BurnleyEngland2004–2007inga matcher i vår databas
Notts CountyEngland2010inga matcher i vår databas
PortsmouthEngland2010–201111236101490.82
Nottingham ForestEngland2011–201238126203949421.11
Bristol CityEngland2013–20161074833261731281771.65
BirminghamEngland2017–20182675141837261.00
ShrewsburyEngland2020–20231374732581561671731.26
Forest GreenEngland2024–nu2101323

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.65 p/mBristol Citypå 107 matcher
Bästa målskillnad+0.42 per matchBristol City173–128 på 107 matcher
Flest matcher137Shrewsbury47–32–58
Flest vinster48Bristol Citypå 107 matcher
Flest poäng177Bristol Citypå 107 matcher
Längsta sejour137 matcherShrewsbury2020–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123111314151720212224

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Nottingham ForestBristol CityBirminghamShrewsburyForest Greensnitt 1.33match 1323
Starkaste sträckan2.16 p/m+0.83 mot karriärsnittetMatch 84121 · 2014-08-232015-03-10Bristol City25 vinster av 38 · 7233
Svagaste sträckan0.79 p/m0.54 mot karriärsnittetMatch 132169 · 2015-08-082017-12-23Bristol CityBirmingham6 vinster av 38 · 2966

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-1-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.46 mot 1.19.

3-4-1-253 32.7 %1.19 p/m
3-5-253 32.7 %1.30 p/m
4-2-3-120 12.3 %0.90 p/m
4-3-313 8 %1.46 p/m
3-4-2-19 5.6 %
3-4-37 4.3 %
4-4-24 2.5 %
5-3-22 1.2 %
3-5-1-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Shrewsbury
3-4-1-23-5-2
136
Birmingham
4-2-3-1
25

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 162 matcher mellan 2017 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Bristol City2013-12-082015-12-28

FöreJ. Pemberton1.29 7
UnderHan1.65 107+0.36
EfterJ. Pemberton0.71 7−0.94

Birmingham2017-09-302018-03-03

FöreH. Redknapp1.13 15
UnderHan0.93 28−0.20
EfterG. Monk1.31 59+0.38

Shrewsbury2020-11-292023-05-07

FöreS. Ricketts1.13 87
UnderHan1.26 137+0.13

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 0 andraplatser sedan 1997
09
10
11
12
13
14

Ett steg per år från 2009 till 2014, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • League OneEngland2014/2015Vinnare
  • EFL TrophyEngland2014/2015Vinnare
  • League TwoEngland2009/2010Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.72 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.78snitt 1.351.80
HögstBristol City1.65 p/m på 107
LägstBirmingham0.93 p/m på 28
Spann0.72 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.24 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

S. Cotterill
  • Rutinerad323 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför S. Cotterill med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare