FootSam
FOOTBALL DATA

Ryan Thomas Lowe

Aktiv

England · 47 år · Wigan

363 matcher, 4 klubbar mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

363matcher
138–97–128V–O–F
1.41poäng/match
38 %vinstprocent
511poäng
471–485mål
-14målskillnad
99hållna nollor
13897128
Bäst iPlymouth1.56 p/m119 matcher
Svagast iWigan1.10 p/m39 matcher
Bästa säsong20191.79 p/m42 matcher
Flest matcherPreston125 matcher

358 av 363 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Bury2017
Bury2018–2019
Plymouth2019–2021
Preston2021–2024
Wigan2025–2026
Wigan2026–nu

Poäng per match, period för period

Plymouth 2019–20211.55118
Bury 2018–20191.5068
Preston 2021–20241.39124
Wigan 2025–20261.3231
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BuryEngland20175104573
BuryEngland2018–201968272120110871021.50
PlymouthEngland2019–20211185227391731601831.55
PrestonEngland2021–20241244731461421701721.39
WiganEngland2025–20263191482829411.32
WiganEngland2026–nu70165161

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.56 p/mPlymouthpå 119 matcher
Bästa målskillnad+0.17 per matchBury120–106 på 80 matcher
Flest matcher125Preston47–31–47
Flest vinster53Plymouthpå 119 matcher
Flest poäng186Plymouthpå 119 matcher
Längsta sejour124 matcherPreston2021–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123PlymouthPrestonWigansnitt 1.41match 1363
Starkaste sträckan1.95 p/m+0.54 mot karriärsnittetMatch 93130 · 2019-09-282020-10-17Plymouth22 vinster av 38 · 6440
Svagaste sträckan0.92 p/m0.49 mot karriärsnittetMatch 138 · 2017-09-022018-09-01Bury8 vinster av 38 · 4158

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 5-3-2 1.67 mot 1.54.

3-5-298 34.9 %1.54 p/m
3-1-4-255 19.6 %1.44 p/m
3-4-1-246 16.4 %1.37 p/m
3-4-2-132 11.4 %1.31 p/m
5-3-215 5.3 %1.67 p/m
4-4-210 3.6 %0.70 p/m
3-4-36 2.1 %
4-3-1-25 1.8 %
4-1-4-13 1.1 %
4-2-3-13 1.1 %
4-3-2-12 0.7 %
3-5-1-11 0.4 %
4-1-3-21 0.4 %
4-3-31 0.4 %
4-4-1-11 0.4 %
4-5-11 0.4 %
5-4-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Preston
3-4-1-23-1-4-23-4-2-1
125
Plymouth
3-5-2
109
Wigan
3-1-4-23-4-2-1
39
Bury
3-5-24-4-25-3-2
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 281 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Bury2017-10-142017-11-21

FöreC. Brass1.00 5
UnderHan0.80 10−0.20
EfterC. Lucketti0.13 8−0.67

Bury2018-01-202019-05-04

FöreC. Lucketti0.13 8
UnderHan1.50 68+1.37
EfterD. McNabb2.11 9+0.61

Plymouth2019-08-032021-12-05

UnderHan1.56 119
EfterSteven Schumacher1.77 100+0.21

Preston2021-12-112024-08-09

FöreF. McAvoy1.55 33
UnderHan1.38 125−0.17

Wigan2026-01-172026-02-10

UnderHan0.17 6
EfterGary Caldwell1.24 21+1.07

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2017
  • League TwoEngland2018/2019Tvåa
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • League OneEngland2011/2012Tvåa
  • League TwoEngland2010/2011Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.46 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.95snitt 1.411.71
HögstPlymouth1.56 p/m på 119
LägstWigan1.10 p/m på 39
Spann0.46 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Ryan Thomas Lowe
  • Rutinerad363 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare91 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Ryan Thomas Lowe med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare