FootSam
FOOTBALL DATA

Ruslan Rotan

Aktiv

Ukraine · 44 år · Polessya

212 matcher, 6 klubbar mellan 2013 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

212matcher
97–60–55V–O–F
1.66poäng/match
46 %vinstprocent
351poäng
295–203mål
+92målskillnad
93hållna nollor
976055
Bäst iDnipro Dnipropetrovsk1.70 p/m122 matcher
Svagast iOleksandria1.58 p/m81 matcher
Bästa säsong20242.19 p/m32 matcher
Flest matcherDnipro Dnipropetrovsk122 matcher

98 av 212 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Ukraine U212018–2023
Oleksandria2022–2023
Oleksandria2023–2024
Ukraine U23från 2024
Polessya2025–nu

Poäng per match, period för period

Dnipro Dnipropetrovsk 2011–20171.72121
Oleksandria 2023–20241.5264
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Dnipro DnipropetrovskUkraine2011–20171215931311791092081.72
Ukraine20171100203
Ukraine U212018–2023inga matcher i vår databas
OleksandriaUkraine2022–2023inga matcher i vår databas
Ukraine20231001020
OleksandriaUkraine2023–2024642425157967971.52
Ukraine U23från 2024inga matcher i vår databas
PolessyaUkraine2025–nu4202866

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.70 p/mDnipro Dnipropetrovskpå 122 matcher
Bästa målskillnad+0.57 per matchDnipro Dnipropetrovsk179–110 på 122 matcher
Flest matcher122Dnipro Dnipropetrovsk59–31–32
Flest vinster59Dnipro Dnipropetrovskpå 122 matcher
Flest poäng208Dnipro Dnipropetrovskpå 122 matcher
Längsta sejour121 matcherDnipro Dnipropetrovsk2011–2017

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Dnipro Dnipropetrovsk · 1.50 p/m på 2 matcher122013 · Dnipro Dnipropetrovsk · 2.00 p/m på 3 matcher132014 · Dnipro Dnipropetrovsk · 1.81 p/m på 52 matcher142015 · Dnipro Dnipropetrovsk · 1.95 p/m på 39 matcher152016 · Dnipro Dnipropetrovsk · 1.12 p/m på 26 matcher162017 · Ukraine · 2.25 p/m på 4 matcher172022 · Oleksandria · 1.18 p/m på 17 matcher222023 · Oleksandria · 1.15 p/m på 33 matcher232024 · Oleksandria · 2.19 p/m på 32 matcher242025 · Polessya · 1.50 p/m på 4 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123UkraineDynamo KyivOleksandriaUkraineOleksandriaPolessyasnitt 1.66match 1212
Starkaste sträckan2.18 p/m+0.52 mot karriärsnittetMatch 174211 · 2024-05-122025-08-07OleksandriaPolessya25 vinster av 38 · 6429
Svagaste sträckan1.08 p/m0.58 mot karriärsnittetMatch 127164 · 2023-02-272024-03-03OleksandriaUkraineOleksandria8 vinster av 38 · 3245

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-1-4-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.90.

4-1-4-131 29.5 %1.90 p/m
4-2-3-127 25.7 %0.85 p/m
4-3-317 16.2 %1.47 p/m
4-4-211 10.5 %1.73 p/m
4-3-2-14 3.8 %
3-4-2-13 2.9 %
4-1-2-33 2.9 %
3-4-1-22 1.9 %
4-3-1-22 1.9 %
4-4-1-12 1.9 %
4-5-12 1.9 %
3-4-31 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Oleksandria
4-1-4-14-3-3
75
Dnipro Dnipropetrovsk
4-2-3-14-4-2
22

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 105 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 4 andraplatser sedan 2011
13
14
15
16
17

Ett steg per år från 2013 till 2017, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Premier LeagueUkraine2017/2018Tvåa
  • CupUkraine2017/2018Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope2014/2015Tvåa
  • Premier LeagueUkraine2013/2014Tvåa
11 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2011 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Premier LeagueUkraine2007/2008Tvåa
  • CupUkraine2007/2008Tvåa
  • Super CupUkraine2007/2008Vinnare
  • Premier LeagueUkraine2006/2007Vinnare
  • CupUkraine2006/2007Vinnare
  • Super CupUkraine2006/2007Vinnare
  • Premier LeagueUkraine2005/2006Tvåa
  • CupUkraine2005/2006Vinnare
  • Super CupUkraine2005/2006Tvåa
  • Premier LeagueUkraine2004/2005Tvåa
  • CupUkraine2004/2005Vinnare
08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.12 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.43snitt 1.651.85
HögstDnipro Dnipropetrovsk1.70 p/m på 122
LägstOleksandria1.58 p/m på 81
Spann0.12 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför Ruslan Rotan med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Klubbens resultat före, under och efter uppdragetVi känner varken företrädaren eller efterträdaren till något av hans uppdrag — antingen ligger de före vår matchdata, eller så spelade klubben matcher däremellan som vi inte vet vem som ledde.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.