FootSam
FOOTBALL DATA

Rashid RakhimovAktiv

Russia · 61 år · Rubin

169 matcher, 5 klubbar mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

169matcher
62–41–66V–O–F
1.34poäng/match
37 %vinstprocent
227poäng
185–213mål
-28målskillnad
47hållna nollor
624166
Bäst iAkhmat1.41 p/m66 matcher
Svagast iRubin1.38 p/m86 matcher
Bästa säsong20161.60 p/m30 matcher
Flest matcherRubin86 matcher

149 av 169 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20062026
Amkar Perm2006–2007
Lokomotiv Moscow2007–2009
Amkar Perm2009–2011
Akhmat2013–2017
Akhmat2018–2019
FC UFA2020–2021
Rubin2023–nu

Poäng per match, period för period

Akhmat 2013–20171.5026
Rubin 2023–nu1.3886
Akhmat 2018–20191.2536
FC UFA 2020–20210.9416
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Amkar PermRussia2006–2007inga matcher i vår databas
Lokomotiv MoscowRussia2007–2009inga matcher i vår databas
Amkar PermRussia2009–2011inga matcher i vår databas
AkhmatRussia2013–20172611693230391.50
AkhmatRussia2018–2019361112133242451.25
FC UFARussia2020–2021164391717150.94
RubinRussia2023–nu86332033981151191.38

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.41 p/mAkhmatpå 66 matcher
Bästa målskillnad-0.11 per matchAkhmat70–77 på 66 matcher
Flest matcher86Rubin33–20–33
Flest vinster33Rubinpå 86 matcher
Flest poäng119Rubinpå 86 matcher
Längsta sejour86 matcherRubin2023–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Akhmat · 1.60 p/m på 30 matcher162018 · Akhmat · 1.46 p/m på 24 matcher182019 · Akhmat · 0.83 p/m på 12 matcher192020 · FC UFA · 0.88 p/m på 17 matcher202023 · Rubin · 1.28 p/m på 36 matcher232024 · Rubin · 1.41 p/m på 39 matcher242025 · Rubin · 1.64 p/m på 11 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FC UFARubinsnitt 1.34match 1169
Starkaste sträckan1.58 p/m+0.24 mot karriärsnittetMatch 138 · 2016-07-312018-11-10Akhmat17 vinster av 38 · 4441
Svagaste sträckan0.82 p/m0.52 mot karriärsnittetMatch 5693 · 2019-07-212023-09-02AkhmatFC UFARubin7 vinster av 38 · 3759

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

5-3-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 5-4-1 1.88 mot 1.40.

5-3-243 28.9 %1.40 p/m
4-2-3-128 18.8 %1.25 p/m
5-4-124 16.1 %1.88 p/m
3-4-323 15.4 %1.04 p/m
3-5-211 7.4 %1.27 p/m
3-5-1-15 3.4 %
3-1-4-24 2.7 %
3-4-2-13 2 %
4-3-33 2 %
3-4-1-22 1.3 %
4-1-3-21 0.7 %
4-4-1-11 0.7 %
4-4-21 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Rubin
3-4-35-3-25-4-1
70
Akhmat
4-2-3-15-3-2
64
FC UFA
5-3-23-5-2
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 149 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Akhmat2016-07-312017-05-21

UnderHan1.60 30
EfterO. Kononov1.20 15−0.40

Akhmat2018-09-162019-09-30

FöreI. Ledyakhov1.45 11
UnderHan1.25 36−0.20
EfterI. Shalimov1.19 21−0.06

Rubin2023-07-222025-08-09

FöreLeonid Slutskiy1.35 78
UnderHan1.39 80+0.04

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2006
08
10
12
14
16
18
20
22

Ett steg per år från 2008 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • First LeagueRussia2022/2023Vinnare
  • Super CupRussia2008Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.03 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.23snitt 1.391.56
HögstAkhmat1.41 p/m på 66
LägstRubin1.38 p/m på 86
Spann0.03 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Rashid Rakhimov med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.