FootSam
FOOTBALL DATA

Radoslav Kovac

Aktiv

Czechia · 46 år · Slovan Liberec

174 matcher, 4 klubbar mellan 2020 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

174matcher
54–42–78V–O–F
1.17poäng/match
31 %vinstprocent
204poäng
210–237mål
-27målskillnad
48hållna nollor
544278
Bäst iSlovan Liberec1.38 p/m71 matcher
Svagast iOpava0.52 p/m33 matcher
Bästa säsong20241.41 p/m34 matcher
Flest matcherSlovan Liberec71 matcher

170 av 174 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20202026
Opava2020–2021
Pardubice2022–2024
Slovan Liberec2024–2025

Poäng per match, period för period

Slovan Liberec 2024–20251.4134
Slovan Liberec 2025–nu1.3537
Pardubice 2022–20241.1362
Opava 2020–20210.5233
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
OpavaCzech-Republic2020–20213338222268170.52
TáborskoCzech-Republic20221100103
PardubiceCzech-Republic2022–2024621913306985701.13
Slovan LiberecCzech-Republic2024–202534139125037481.41
Slovan LiberecCzech-Republic2025–nu371311135240501.35

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.38 p/mSlovan Liberecpå 71 matcher
Bästa målskillnad+0.35 per matchSlovan Liberec102–77 på 71 matcher
Flest matcher71Slovan Liberec26–20–25
Flest vinster26Slovan Liberecpå 71 matcher
Flest poäng98Slovan Liberecpå 71 matcher
Längsta sejour62 matcherPardubice2022–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123202223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123TáborskoPardubiceSlovan LiberecPlzensnitt 1.17match 1174
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.49 mot karriärsnittetMatch 120157 · 2024-12-052026-02-01Slovan Liberec17 vinster av 38 · 6535
Svagaste sträckan0.61 p/m0.56 mot karriärsnittetMatch 138 · 2020-08-212022-10-08OpavaTáborskoPardubice5 vinster av 38 · 2575

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.47 mot 1.29.

4-2-3-152 31.7 %1.29 p/m
4-1-4-119 11.6 %1.47 p/m
3-4-318 11 %1.22 p/m
3-5-217 10.4 %0.71 p/m
4-3-315 9.1 %1.13 p/m
3-4-2-18 4.9 %
4-3-1-28 4.9 %
4-4-28 4.9 %
3-4-1-25 3 %
4-5-14 2.4 %
4-3-2-13 1.8 %
4-4-1-13 1.8 %
3-5-1-12 1.2 %
3-1-4-21 0.6 %
5-3-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Slovan Liberec
4-2-3-13-4-3
66
Pardubice
4-1-4-14-3-3
64
Opava
3-5-24-2-3-1
32

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 164 matcher mellan 2020 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Opava2020-08-212021-03-13

FöreJ. Balcarek0.88 17
UnderHan0.63 24−0.25

Pardubice2022-09-142024-05-25

UnderHan1.22 67
EfterJ. Saňák0.77 13−0.45

Slovan Liberec2024-07-212026-05-24

FöreLubos Kozel1.35 101
UnderHan1.38 71+0.03
EfterBranislav Fodrek2.29 7+0.91

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

12 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2020 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Czech LigaCzech-Republic2015/2016Tvåa
  • Czech LigaCzech-Republic2014/2015Tvåa
  • Super CupCzech-Republic2014/2015Vinnare
  • Super LeagueSwitzerland2011/2012Vinnare
  • Schweizer PokalSwitzerland2011/2012Vinnare
  • Premier LeagueRussia2007Tvåa
  • Super CupRussia2007Tvåa
  • Premier LeagueRussia2006Tvåa
  • Super CupRussia2006Tvåa
  • Premier LeagueRussia2005Tvåa
  • Czech LigaCzech-Republic2003/2004Tvåa
  • CupCzech-Republic2003/2004Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.86 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.37snitt 1.151.53
HögstSlovan Liberec1.38 p/m på 71
LägstOpava0.52 p/m på 33
Spann0.86 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.32 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Radoslav Kovac
  • Tunga uppdrag1.17 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Radoslav Kovac med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare