FootSam
FOOTBALL DATA

R. Wicky

Uppdrag avslutade

Switzerland · 49 år

190 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2017 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

190matcher
91–44–55V–O–F
1.67poäng/match
48 %vinstprocent
317poäng
348–221mål
+127målskillnad
63hållna nollor
914455
Bäst iBSC Young Boys2.00 p/m88 matcher
Svagast iChicago Fire1.02 p/m56 matcher
Bästa säsong20222.23 p/m48 matcher
Flest matcherBSC Young Boys88 matcher

188 av 190 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Basel U192016–2017
FC Basel 18932017–2018
Chicago Fire2019–2021
BSC Young Boys2022–2024

Poäng per match, period för period

BSC Young Boys 2022–20242.0287
FC Basel 1893 2017–20181.9144
Chicago Fire 2019–20210.9851
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Basel U192016–2017inga matcher i vår databas
FC Basel 1893Switzerland2017–201844259108546841.91
United States U172019–2022inga matcher i vår databas
Chicago FireUSA2019–2021511214256182500.98
BSC Young BoysSwitzerland2022–202487522015192791762.02

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.00 p/mBSC Young Boyspå 88 matcher
Bästa målskillnad+1.27 per matchBSC Young Boys192–80 på 88 matcher
Flest matcher88BSC Young Boys52–20–16
Flest vinster52BSC Young Boyspå 88 matcher
Flest poäng176BSC Young Boyspå 88 matcher
Längsta sejour87 matcherBSC Young Boys2022–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232017 · FC Basel 1893 · 1.91 p/m på 44 matcher172018 · FC Basel 1893 · 0.00 p/m på 2 matcher182020 · Chicago Fire · 1.00 p/m på 23 matcher202021 · Chicago Fire · 1.03 p/m på 33 matcher212022 · BSC Young Boys · 2.23 p/m på 48 matcher222023 · BSC Young Boys · 1.73 p/m på 40 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Chicago FireBSC Young Boyssnitt 1.67match 1190
Starkaste sträckan2.29 p/m+0.62 mot karriärsnittetMatch 100137 · 2021-10-202023-03-19Chicago FireBSC Young Boys26 vinster av 38 · 9524
Svagaste sträckan0.84 p/m0.83 mot karriärsnittetMatch 4279 · 2018-05-102021-06-27FC Basel 1893Chicago Fire7 vinster av 38 · 5067

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-1-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.08 mot 1.98.

4-3-1-252 29.4 %1.98 p/m
4-2-3-142 23.7 %1.24 p/m
4-3-316 9 %1.69 p/m
3-4-313 7.3 %2.00 p/m
4-4-213 7.3 %2.08 p/m
3-5-211 6.2 %1.55 p/m
3-1-4-210 5.6 %1.30 p/m
3-4-2-15 2.8 %
4-1-3-25 2.8 %
4-1-4-14 2.3 %
5-3-23 1.7 %
4-4-1-12 1.1 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Chicago Fire
4-2-3-13-1-4-2
55
FC Basel 1893
4-2-3-13-4-3
44

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 177 matcher mellan 2017 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FC Basel 18932017-07-222018-07-24

FöreUrs Fischer2.02 56
UnderHan1.83 46−0.19

Chicago Fire2020-03-012021-10-27

FöreVeljko Paunović1.19 149
UnderHan1.02 56−0.17
EfterF. Klopas1.06 103+0.04

BSC Young Boys2022-07-162024-03-03

FöreM. Vanetta1.45 11
UnderHan2.00 88+0.55
EfterJ. Magnin2.17 12+0.17

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2016
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2017 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super LeagueSwitzerland2022/2023Vinnare
  • Schweizer PokalSwitzerland2022/2023Vinnare
  • Super LeagueSwitzerland2017/2018Tvåa
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Liga PokalGermany2003Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.98 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.87snitt 1.672.15
HögstBSC Young Boys2.00 p/m på 88
LägstChicago Fire1.02 p/m på 56
Spann0.98 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.43 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför R. Wicky med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.