FootSam
FOOTBALL DATA

R. Látal

Uppdrag avslutade

Czechia · 56 år

151 matcher, 9 klubbar, 3 länder mellan 2014 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

151matcher
49–49–53V–O–F
1.30poäng/match
33 %vinstprocent
196poäng
191–196mål
-5målskillnad
43hållna nollor
494953
Bäst iSigma Olomouc1.40 p/m78 matcher
Svagast iFK Jablonec1.23 p/m39 matcher
Bästa säsong20201.42 p/m38 matcher
Flest matcherSigma Olomouc78 matcher

144 av 151 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Baník Sokolov2010–2012
Košice2013–2015
Piast Gliwice2015–2016
Piast Gliwice2016–2017
Spartak Trnava2018–2019
Sigma Olomouc2019–2021
Nieciecza2022–2023
FK Jablonec2023–2024

Poäng per match, period för period

Sigma Olomouc 2019–20211.4078
Spartak Trnava 2018–20191.3614
FK Jablonec 2023–20241.2339
Nieciecza 2022–20231.1817
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Baník SokolovCzech-Republic2010–2012inga matcher i vår databas
Baník OstravaCzech-Republic2012inga matcher i vår databas
Košice2013–20152002040
Piast GliwicePoland2015–2016inga matcher i vår databas
Piast GliwicePoland2016–2017inga matcher i vår databas
Dinamo Brest2018inga matcher i vår databas
Spartak TrnavaSlovakia2018–2019145451313191.36
Sigma OlomoucCzech-Republic2019–202178282525107931091.40
NiecieczaPoland2022–2023175571827201.18
FK JablonecCzech-Republic2023–2024391115135356481.23

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.40 p/mSigma Olomoucpå 78 matcher
Bästa målskillnad+0.18 per matchSigma Olomouc107–93 på 78 matcher
Flest matcher78Sigma Olomouc28–25–25
Flest vinster28Sigma Olomoucpå 78 matcher
Flest poäng109Sigma Olomoucpå 78 matcher
Längsta sejour78 matcherSigma Olomouc2019–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231416181920212223

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Piast GliwiceSpartak TrnavaSigma OlomoucNiecieczaFK Jablonecsnitt 1.30match 1151
Starkaste sträckan1.58 p/m+0.28 mot karriärsnittetMatch 2663 · 2019-08-232020-09-26Sigma Olomouc16 vinster av 38 · 6243
Svagaste sträckan1.00 p/m0.30 mot karriärsnittetMatch 89126 · 2021-04-242023-10-22Sigma OlomoucNiecieczaFK Jablonec9 vinster av 38 · 3961

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.47 mot 1.10.

4-2-3-131 24.6 %1.10 p/m
4-1-4-128 22.2 %1.36 p/m
4-4-217 13.5 %1.47 p/m
4-5-116 12.7 %1.19 p/m
3-5-211 8.7 %1.27 p/m
3-4-38 6.3 %
4-3-34 3.2 %
3-4-1-23 2.4 %
3-4-2-12 1.6 %
4-4-1-12 1.6 %
5-4-12 1.6 %
4-1-3-21 0.8 %
4-3-1-21 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Sigma Olomouc
4-1-4-14-2-3-14-5-1
64
FK Jablonec
4-4-23-5-2
34
Nieciecza
4-4-24-2-3-14-1-4-1
16

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 126 matcher mellan 2018 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Nieciecza2022-02-042022-08-30

FöreM. Lewandowski0.91 23
UnderHan1.18 17+0.27

FK Jablonec2023-07-232024-05-25

FöreDavid Horejs1.16 37
UnderHan1.23 39+0.07
EfterLubos Kozel1.79 90+0.56

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 3 andraplatser sedan 2010
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2013 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Tipsport Malta CupEurope2021Tvåa
  • CupSlovakia2018/2019Vinnare
  • Super CupBelarus2018Vinnare
  • EkstraklasaPoland2015/2016Tvåa
  • Super CupSlovakia2014/2015Tvåa
  • CupSlovakia2013/2014Vinnare
4 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2010 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • CupCzech-Republic2004/2005Vinnare
  • Czech LigaCzech-Republic2003/2004Vinnare
  • CupCzech-Republic2003/2004Tvåa
  • UEFA European ChampionshipEurope1996 EnglandTvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.17 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.08snitt 1.341.55
HögstSigma Olomouc1.40 p/m på 78
LägstFK Jablonec1.23 p/m på 39
Spann0.17 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

R. Látal
  • Resande tränare6 klubbar, 25 matcher i snitt på varje
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför R. Látal med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare