FootSam
FOOTBALL DATA

R. La VolpeUppdrag avslutade

Argentina · 74 år

148 matcher, 9 klubbar, 2 länder mellan 2003 och 2019.

01

Hur har han presterat?

45 %
Matcher som slutat med seger66 av 148 matcher
39 %
Matcher med hållen nolla57 av 148 matcher
Målbilden
1.57gjorda per match
1.00insläppta per match
Båda snitten på 148 matcher
148matcher
66–43–39V–O–F
1.63poäng/match
45 %vinstprocent
241poäng
232–148mål
+84målskillnad
57hållna nollor
664339

Vinster 66Oavgjorda 43Förluster 39

Bäst iMexico1.88 p/m67 matcher
Svagast iToluca1.48 p/m 29 matcher
Bästa säsong20042.44 p/m 18 matcher
Flest matcherMexico67 matcher

62 av 148 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20032026
Mexico2003–2006
Costa Rica2010–2011
Atlante FC2012–2013
Jaguares2015–2016
Club America2016–2017
Toluca2019

Poäng per match, period för period

Mexico 2003–20061.8867
Club America 2016–20171.5932
Toluca 20191.5927
Costa Rica 2010–20111.1119
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Mexico2003–200667371515126541261.88
Costa Rica2010–2011194962324211.11
BanfieldArgentina2011inga matcher i vår databas
Atlante FCMexico2012–2013inga matcher i vår databas
Guadalajara ChivasMexico2014inga matcher i vår databas
JaguaresMexico2015–2016inga matcher i vår databas
Club AmericaMexico2016–201732131274033511.59
Pyramids2018inga matcher i vår databas
TolucaMexico20192712784027431.59

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.88 p/mMexicopå 67 matcher
Bästa målskillnad+1.07 per matchMexico126–54 på 67 matcher
Flest matcher67Mexico37–15–15
Flest vinster37Mexicopå 67 matcher
Flest poäng126Mexicopå 67 matcher
Längsta sejour67 matcherMexico2003–2006

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232003 · Mexico · 1.40 p/m på 15 matcher032004 · Mexico · 2.44 p/m på 18 matcher042005 · Mexico · 1.77 p/m på 26 matcher052006 · Mexico · 1.88 p/m på 8 matcher062010 · Costa Rica · 1.00 p/m på 5 matcher102011 · Costa Rica · 1.14 p/m på 14 matcher112016 · Club America · 1.55 p/m på 33 matcher162018 · Toluca · 1.88 p/m på 8 matcher182019 · Toluca · 1.33 p/m på 21 matcher19

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Costa RicaClub AmericaTolucasnitt 1.63match 1148
Starkaste sträckan2.16 p/m+0.53 mot karriärsnittetMatch 845 · 2003-07-132005-06-22Mexico24 vinster av 38 · 8424
Svagaste sträckan1.26 p/m0.37 mot karriärsnittetMatch 66103 · 2006-05-272017-01-15MexicoCosta RicaClub America10 vinster av 38 · 4846

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

5-3-2Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
5-3-227 49.1 %1.59 p/m
4-4-26 10.9 %
5-4-14 7.3 %
3-4-33 5.5 %
3-5-23 5.5 %
4-2-3-13 5.5 %
4-1-3-22 3.6 %
4-3-1-22 3.6 %
4-4-1-12 3.6 %
4-2-2-21 1.8 %
4-3-31 1.8 %
4-5-11 1.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Toluca
5-3-2
25

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 55 matcher mellan 2016 och 2019. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Club America2016-09-252017-05-07

UnderHan1.55 33
EfterErnesto Herrera Aguirre Miguel1.68 152+0.13

Toluca2019-03-102019-11-10

UnderHan1.48 29
EfterJ. Rodríguez1.00 5−0.48

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2003 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • FIFA World CupWorld1978 ArgentinaVinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.40 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.33snitt 1.712.03
HögstMexico1.88 p/m på 67
LägstToluca1.48 p/m på 29
Spann0.40 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.18 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför R. La Volpe med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.