FootSam
FOOTBALL DATA

R. IbertsbergerUppdrag avslutade

Austria · 49 år

70 matcher, 4 klubbar mellan 2018 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

70matcher
23–16–31V–O–F
1.21poäng/match
33 %vinstprocent
85poäng
99–114mål
-15målskillnad
16hållna nollor
231631
Bäst iSKN ST. Polten1.14 p/m37 matcher
Bästa säsong20200.96 p/m25 matcher
Flest matcherSKN ST. Polten37 matcher

55 av 70 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
SKN ST. Polten2020–2021
Ried2021–2022

Poäng per match, period för period

Ried 2021–20221.4010
SKN ST. Polten 2020–20211.1736
Austria Vienna 20191.0911
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Wolfsberger ACAustria20189414111313
Austria ViennaAustria2019113351621121.09
SKN ST. PoltenAustria2020–202136119165462421.17
RiedAustria2021–2022104241414141.40

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.14 p/mSKN ST. Poltenpå 37 matcher
Bästa målskillnad-0.24 per matchSKN ST. Polten54–63 på 37 matcher
Flest matcher37SKN ST. Polten11–9–17
Flest vinster11SKN ST. Poltenpå 37 matcher
Flest poäng42SKN ST. Poltenpå 37 matcher
Längsta sejour36 matcherSKN ST. Polten2020–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232017 · Wolfsberger AC · 1.44 p/m på 9 matcher172018 · Austria Vienna · 1.09 p/m på 11 matcher182019 · SKN ST. Polten · 1.50 p/m på 12 matcher192020 · SKN ST. Polten · 0.96 p/m på 25 matcher202021 · Ried · 1.38 p/m på 13 matcher21

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

Hur brukar han spela?

4-3-313 20 %1.54 p/m
4-2-3-19 13.8 %
5-4-19 13.8 %
3-4-37 10.8 %
5-3-27 10.8 %
3-4-2-16 9.2 %
4-1-4-16 9.2 %
4-4-24 6.2 %
3-4-1-22 3.1 %
3-5-22 3.1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Austria Vienna
5-4-13-4-3
11
Ried
4-2-3-1
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 65 matcher mellan 2017 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

06

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Wolfsberger AC2018-03-312018-05-27

FöreH. Pfeifenberger1.15 89
UnderHan1.44 9+0.29
EfterChristian Ilzer1.49 35+0.05

Austria Vienna2019-03-172019-05-26

FöreThomas Letsch1.49 37
UnderHan1.09 11−0.40
EfterChristian Ilzer1.38 39+0.29

SKN ST. Polten2020-03-012021-04-03

FöreM. Ketelaer1.08 24
UnderHan1.14 37+0.06
EfterG. Zellhofer0.40 5−0.74

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

07

Vad kännetecknar honom?

R. Ibertsberger
  • Tunga uppdrag1.21 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

08

Vilka matcher har han lett?

09

Hur står han sig mot andra?

Jämför R. Ibertsberger med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • När var han som starkast?Den bästa sträckan mäts över 38 matcher i rad och kräver 76 matcher totalt — annars betyder "bäst" bara hela karriären. Vi har 70.
  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.