FootSam
FOOTBALL DATA

R. Grigorchuk

Aktiv

Ukraine · 61 år · LNZ Cherkasy

262 matcher, 7 klubbar, 3 länder mellan 2011 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

262matcher
94–58–110V–O–F
1.30poäng/match
36 %vinstprocent
340poäng
300–331mål
-31målskillnad
80hållna nollor
9458110
Bäst iFC Astana1.43 p/m28 matcher
Svagast iQəbələ1.00 p/m34 matcher
Bästa säsong20131.72 p/m32 matcher
Flest matcherChornomorets183 matcher

129 av 262 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20052026
Ventspils2005–2009
Chornomorets2010–2014
Qəbələ2014–2018
FC Astana2018–2019
Chornomorets2021–2024
LNZ Cherkasy2024–nu

Poäng per match, period för period

Chornomorets 2010–20141.49117
FC Astana 2018–20191.4827
Chornomorets 2021–20241.2066
Qəbələ 2014–20181.0034
LNZ Cherkasy 2024–nu0.9314
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Ventspils2005–2009inga matcher i vår databas
ChornomoretsUkraine2010–20141174830391361311741.49
Qəbələ2014–20183497183548341.00
FC AstanaKazakhstan2018–201927124113434401.48
Shakhtyor Soligorsk2020–2021inga matcher i vår databas
ChornomoretsUkraine2021–2024662310338598791.20
Neftchi BakuAzerbaijan2024inga matcher i vår databas
LNZ CherkasyUkraine2024–nu14275812130.93

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.43 p/mFC Astanapå 28 matcher
Bästa målskillnad-0.04 per matchChornomorets221–229 på 183 matcher
Flest matcher183Chornomorets71–40–72
Flest vinster71Chornomoretspå 183 matcher
Flest poäng253Chornomoretspå 183 matcher
Längsta sejour117 matcherChornomorets2010–2014

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Chornomorets · 1.30 p/m på 33 matcher112012 · Chornomorets · 1.57 p/m på 35 matcher2013 · Chornomorets · 1.72 p/m på 32 matcher2014 · Chornomorets · 1.11 p/m på 19 matcher2015 · Qəbələ · 1.00 p/m på 14 matcher2016 · Qəbələ · 1.14 p/m på 14 matcher2017 · Qəbələ · 1.00 p/m på 4 matcher2018 · FC Astana · 1.50 p/m på 14 matcher2019 · FC Astana · 1.36 p/m på 14 matcher2021 · Shakhtyor Soligorsk · 0.60 p/m på 5 matcher2022 · Chornomorets · 1.17 p/m på 30 matcher2023 · Chornomorets · 1.21 p/m på 34 matcher2024 · LNZ Cherkasy · 0.93 p/m på 14 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123QəbələChornomoretsQəbələFC AstanaShakhtyor SoligorskChornomoretsLNZ Cherkasysnitt 1.30match 1262
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.59 mot karriärsnittetMatch 4683 · 2012-10-212013-10-27Chornomorets21 vinster av 38 · 4733
Svagaste sträckan0.87 p/m0.43 mot karriärsnittetMatch 225262 · 2023-09-302025-05-25ChornomoretsLNZ Cherkasy8 vinster av 38 · 3654

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-1-4-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.65 mot 0.71.

4-1-4-134 29.3 %0.71 p/m
4-2-3-129 25 %1.17 p/m
4-3-317 14.7 %1.65 p/m
4-4-216 13.8 %1.25 p/m
3-4-1-27 6 %
4-4-1-16 5.2 %
3-4-33 2.6 %
3-5-21 0.9 %
4-1-2-31 0.9 %
4-1-3-21 0.9 %
4-3-1-21 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Chornomorets
4-1-4-14-2-3-14-3-3
60
FC Astana
4-4-24-4-1-14-1-4-14-2-3-1
27
Qəbələ
4-1-4-14-2-3-1
13
LNZ Cherkasy
4-1-4-14-4-2
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 116 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FC Astana2018-07-112019-12-12

FöreStanimir Kolev Stoilov1.37 46
UnderHan1.43 28+0.06

LNZ Cherkasy2024-12-142025-05-25

FöreAndrés Carrasco1.12 17
UnderHan0.93 14−0.19
EfterVitaliy Ponomaryov1.89 9+0.96

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

10titlar och 9 andraplatser sedan 2005
05
07
09
11
13
15
17
19
21

Ett steg per år från 2005 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 19 meriter
  • Super CupBelarus2021Vinnare
  • Premier LeagueBelarus2020Vinnare
  • Premier LeagueKazakhstan2019Vinnare
  • Super CupKazakhstan2019Vinnare
  • Premier LeagueKazakhstan2018Vinnare
  • Premyer LiqaAzerbaijan2017/2018Tvåa
  • CupAzerbaijan2017/2018Tvåa
  • Premyer LiqaAzerbaijan2016/2017Tvåa
  • CupAzerbaijan2016/2017Tvåa
  • CupAzerbaijan2013/2014Tvåa
  • Super CupUkraine2013/2014Tvåa
  • CupUkraine2012/2013Tvåa
  • VirsligaLatvia2008Vinnare
  • CupLatvia2008Tvåa
  • VirsligaLatvia2007Vinnare
  • CupLatvia2007Vinnare
  • Baltic LeagueEurope2007Tvåa
  • VirsligaLatvia2006Vinnare
  • CupLatvia2005Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.43 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.331.58
HögstFC Astana1.43 p/m på 28
LägstQəbələ1.00 p/m på 34
Spann0.43 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

R. Grigorchuk
  • Rutinerad262 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför R. Grigorchuk med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare