FootSam
FOOTBALL DATA

R. Dutt

Uppdrag avslutade

Germany · 61 år

232 matcher, 6 klubbar, 2 länder mellan 2010 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

232matcher
85–51–96V–O–F
1.32poäng/match
37 %vinstprocent
306poäng
344–380mål
-36målskillnad
55hållna nollor
855196
Bäst iWolfsberger AC1.48 p/m65 matcher
Svagast iWerder Bremen1.05 p/m43 matcher
Bästa säsong20211.62 p/m37 matcher
Flest matcherWolfsberger AC65 matcher

201 av 232 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20032026
SC Freiburg2007–2011
Bayer Leverkusen2011–2012
Werder Bremen2013–2014
VfL Bochum2018–2019
Wolfsberger AC2021–2023

Poäng per match, period för period

Bayer Leverkusen 2011–20121.5231
Wolfsberger AC 2021–20231.5064
VfL Bochum 2018–20191.3453
SC Freiburg 2007–20111.2934
Werder Bremen 2013–20141.0742
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Stuttgarter Kickers2003–2007inga matcher i vår databas
SC FreiburgGermany2007–201134135164150441.29
Bayer LeverkusenGermany2011–201231138104644471.52
Werder BremenGermany2013–2014421112195586451.07
VfL BochumGermany2018–2019531817187678711.34
Wolfsberger ACAustria2021–20236429926119108961.50

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.48 p/mWolfsberger ACpå 65 matcher
Bästa målskillnad+0.15 per matchWolfsberger AC120–110 på 65 matcher
Flest matcher65Wolfsberger AC29–9–27
Flest vinster29Wolfsberger ACpå 65 matcher
Flest poäng96Wolfsberger ACpå 65 matcher
Längsta sejour64 matcherWolfsberger AC2021–2023

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · SC Freiburg · 1.29 p/m på 34 matcher102011 · Bayer Leverkusen · 1.39 p/m på 36 matcher112013 · Werder Bremen · 1.11 p/m på 35 matcher132014 · Werder Bremen · 0.75 p/m på 8 matcher142017 · VfL Bochum · 1.69 p/m på 13 matcher172018 · VfL Bochum · 1.26 p/m på 35 matcher182019 · VfL Bochum · 0.83 p/m på 6 matcher192021 · Wolfsberger AC · 1.62 p/m på 37 matcher212022 · Wolfsberger AC · 1.29 p/m på 28 matcher22

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Bayer LeverkusenWerder BremenVfL BochumWolfsberger ACsnitt 1.32match 1232
Starkaste sträckan1.68 p/m+0.36 mot karriärsnittetMatch 173210 · 2021-08-212022-08-09Wolfsberger AC19 vinster av 38 · 7259
Svagaste sträckan0.95 p/m0.37 mot karriärsnittetMatch 78115 · 2013-09-292018-02-16Werder BremenVfL Bochum8 vinster av 38 · 4979

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.50 mot 1.20.

4-2-3-144 40 %1.20 p/m
4-3-1-229 26.4 %1.48 p/m
5-3-216 14.5 %1.13 p/m
4-4-210 9.1 %1.50 p/m
3-4-1-23 2.7 %
3-5-23 2.7 %
4-1-3-22 1.8 %
3-4-2-11 0.9 %
3-4-31 0.9 %
4-5-11 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Wolfsberger AC
4-3-1-25-3-2
56
VfL Bochum
4-2-3-14-4-2
54

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 110 matcher mellan 2017 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Wolfsberger AC2021-07-162023-03-04

FöreR. Stary1.13 15
UnderHan1.48 65+0.35
EfterManfred Schmid1.53 49+0.05

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2003
  • 2. BundesligaGermany2008/2009Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.43 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.90snitt 1.321.63
HögstWolfsberger AC1.48 p/m på 65
LägstWerder Bremen1.05 p/m på 43
Spann0.43 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.15 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför R. Dutt med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.