FootSam
FOOTBALL DATA

Peter Wild

Aktiv

England · Fleetwood Town

171 matcher, 4 klubbar mellan 2018 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

171matcher
65–42–64V–O–F
1.39poäng/match
38 %vinstprocent
237poäng
217–210mål
+7målskillnad
50hållna nollor
654264
Bäst iBarrow1.39 p/m98 matcher
Svagast iFleetwood Town1.34 p/m50 matcher
Bästa säsong20181.59 p/m17 matcher
Flest matcherBarrow98 matcher

148 av 171 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
Oldham2018–2019
Oldham2019
Halifax Town2019–2022
Barrow2022–2024

Poäng per match, period för period

Barrow 2022–20241.3998
Fleetwood Town 2024–nu1.3450
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
OldhamEngland2018–2019731311810
OldhamEngland2019842211714
Halifax Town2019–202262139107
BarrowEngland2022–2024983725361151161361.39
Fleetwood TownEngland2024–nu501813196664671.34

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.39 p/mBarrowpå 98 matcher
Bästa målskillnad+0.04 per matchFleetwood Town66–64 på 50 matcher
Flest matcher98Barrow37–25–36
Flest vinster37Barrowpå 98 matcher
Flest poäng136Barrowpå 98 matcher
Längsta sejour98 matcherBarrow2022–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Halifax TownBarrowFleetwood Townsnitt 1.39match 1171
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.27 mot karriärsnittetMatch 77114 · 2023-08-192024-03-29Barrow17 vinster av 38 · 5541
Svagaste sträckan1.08 p/m0.31 mot karriärsnittetMatch 3572 · 2022-09-242023-05-08Barrow11 vinster av 38 · 3245

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.67 mot 1.52.

3-5-260 39 %1.52 p/m
4-2-3-124 15.6 %1.04 p/m
4-3-318 11.7 %1.67 p/m
3-1-4-217 11 %1.59 p/m
3-4-1-29 5.8 %
5-3-29 5.8 %
3-4-34 2.6 %
4-1-4-14 2.6 %
4-4-24 2.6 %
4-3-1-22 1.3 %
4-4-1-11 0.6 %
4-5-11 0.6 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Barrow
3-5-24-2-3-1
98
Fleetwood Town
3-1-4-23-5-2
50

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 154 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Oldham2018-12-292019-02-09

FöreF. Bunn1.41 27
UnderHan1.63 8+0.22
EfterP. Scholes0.86 7−0.77

Oldham2019-03-302019-05-04

FöreP. Scholes0.86 7
UnderHan1.56 9+0.70
EfterL. Banide1.10 40−0.46

Barrow2022-07-302024-04-27

UnderHan1.39 98
EfterS. Clemence1.10 29−0.29

Fleetwood Town2024-12-262025-05-03

FöreC. Adam1.20 46
UnderHan1.37 27+0.17

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.05 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.19snitt 1.371.54
HögstBarrow1.39 p/m på 98
LägstFleetwood Town1.34 p/m på 50
Spann0.05 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför Peter Wild med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.