FootSam
FOOTBALL DATA

Paulo Sérgio Bento Brito

Aktiv

Portugal · 58 år · Al Okhdood

321 matcher, 12 klubbar, 6 länder mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

321matcher
96–74–151V–O–F
1.13poäng/match
30 %vinstprocent
362poäng
332–464mål
-132målskillnad
82hållna nollor
9674151
Bäst iHeart Of Midlothian1.42 p/m36 matcher
Svagast iAcademica0.82 p/m22 matcher
Bästa säsong20101.82 p/m17 matcher
Flest matcherPortimonense167 matcher

219 av 321 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
Pacos Ferreira2008–2009
Vitória SC2009–2010
Sporting CP2010–2011
CFR 1907 Cluj2012–2013
Academica2014–2015
Sanat Naft2018–2019
Al Taawon2019–2020
Portimonense2020–2024
Al Okhdood2025–nu

Poäng per match, period för period

Sporting CP 2010–20111.8217
Al Taawon 2019–20201.7516
Heart Of Midlothian 2011–20121.4236
Portimonense 2020–20241.06166
Al Okhdood 2025–nu0.8842
Dibba Al-Fujairah 20160.8614
Academica 2014–20150.8222
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Pacos FerreiraPortugal2008–2009inga matcher i vår databas
Vitória SCPortugal2009–2010inga matcher i vår databas
Sporting CPPortugal2010–2011179442717311.82
Heart Of MidlothianScotland2011–201236156154441511.42
CFR 1907 ClujRomania2012–20135212777
Apoel NicosiaCyprus20132020112
AcademicaPortugal2014–20152221281327180.82
Dibba Al-FujairahUnited-Arab-Emirates2016142661122120.86
Sanat Naft2018–2019inga matcher i vår databas
Al TaawonSaudi-Arabia2019–2020169162619281.75
PortimonensePortugal2020–20241664735841672491761.06
Al OkhdoodSaudi-Arabia2025–nu42107253579370.88

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.42 p/mHeart Of Midlothianpå 36 matcher
Bästa målskillnad+0.08 per matchHeart Of Midlothian44–41 på 36 matcher
Flest matcher167Portimonense47–35–85
Flest vinster47Portimonensepå 167 matcher
Flest poäng176Portimonensepå 167 matcher
Längsta sejour166 matcherPortimonense2020–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231026

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Heart Of MidlothianCFR 1907 ClujApoel NicosiaAcademicaDibba Al-FujairahAl TaawonPortimonenseAl Okhdoodsnitt 1.13match 1321
Starkaste sträckan1.71 p/m+0.58 mot karriärsnittetMatch 138 · 2010-08-142012-01-14Sporting CPHeart Of Midlothian19 vinster av 38 · 5632
Svagaste sträckan0.79 p/m0.34 mot karriärsnittetMatch 207244 · 2022-09-102023-08-26Portimonense8 vinster av 38 · 2564

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.45.

4-2-3-165 30.4 %1.45 p/m
4-3-352 24.3 %1.23 p/m
5-4-121 9.8 %0.57 p/m
3-4-313 6.1 %1.23 p/m
5-3-212 5.6 %0.67 p/m
3-5-211 5.1 %0.36 p/m
4-4-211 5.1 %0.73 p/m
3-4-2-18 3.7 %
4-1-4-17 3.3 %
3-4-1-25 2.3 %
4-4-1-14 1.9 %
4-5-14 1.9 %
3-1-4-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Portimonense
4-3-34-2-3-1
161
Al Okhdood
5-4-14-2-3-1
40
Al Taawon
4-2-3-1
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 214 matcher mellan 2019 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Heart Of Midlothian2011-08-072012-05-13

UnderHan1.42 36
EfterJohn McGlynn1.26 23−0.16

Al Taawon2019-08-232019-12-28

UnderHan1.75 16−0.31

Al Okhdood2025-03-022026-04-11

FöreS. Tomas0.70 23
UnderHan0.88 42+0.18
EfterFathi Al Jabal1.00 7+0.12

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 3 andraplatser sedan 2008
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19

Ett steg per år från 2008 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupSaudi-Arabia2019/2020Tvåa
  • Super CupCyprus2013/2014Vinnare
  • Scottish CupScotland2011/2012Vinnare
  • Super CupPortugal2009/2010Tvåa
  • Taça de PortugalPortugal2008/2009Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.60 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.67snitt 1.051.57
HögstHeart Of Midlothian1.42 p/m på 36
LägstAcademica0.82 p/m på 22
Spann0.60 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.17 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Paulo Sérgio Bento Brito
  • Tunga uppdrag1.13 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Rutinerad321 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell6 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Paulo Sérgio Bento Brito med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare