FootSam
FOOTBALL DATA

P. Stokowiec

Uppdrag avslutade

Poland · 54 år

171 matcher, 5 klubbar mellan 2016 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

171matcher
66–46–59V–O–F
1.43poäng/match
39 %vinstprocent
244poäng
226–226mål
0målskillnad
50hållna nollor
664659
Bäst iLechia Gdansk1.61 p/m122 matcher
Svagast iZaglebie Lubin1.13 p/m39 matcher
Bästa säsong20181.81 p/m37 matcher
Flest matcherLechia Gdansk122 matcher

169 av 171 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Polonia Warszawa2012–2013
Jagiellonia2013–2014
Zaglebie Lubin2014–2017
Lechia Gdansk2018–2021
Zaglebie Lubin2021–2022
ŁKS Łódź2023–2024

Poäng per match, period för period

Lechia Gdansk 2018–20211.62121
Zaglebie Lubin 2021–20221.1932
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Polonia WarszawaPoland2011inga matcher i vår databas
Polonia WarszawaPoland2012–2013inga matcher i vår databas
JagielloniaPoland2013–2014inga matcher i vår databas
Zaglebie LubinPoland2014–20176132546
Lechia GdanskPoland2018–20211215531351721481961.62
Zaglebie LubinPoland2021–202232108143946381.19
ŁKS ŁódźPoland2023–202480357193

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.61 p/mLechia Gdanskpå 122 matcher
Bästa målskillnad+0.20 per matchLechia Gdansk174–150 på 122 matcher
Flest matcher122Lechia Gdansk55–32–35
Flest vinster55Lechia Gdanskpå 122 matcher
Flest poäng197Lechia Gdanskpå 122 matcher
Längsta sejour121 matcherLechia Gdansk2018–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012316181920212223

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Lechia GdanskZaglebie LubinŁKS Łódźsnitt 1.43match 1171
Starkaste sträckan1.84 p/m+0.41 mot karriärsnittetMatch 1956 · 2018-10-272019-09-28Lechia Gdansk20 vinster av 38 · 5239
Svagaste sträckan0.95 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 134171 · 2022-03-112024-02-18Zaglebie LubinŁKS Łódź9 vinster av 38 · 4266

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.64.

4-3-347 29.7 %1.64 p/m
4-2-3-140 25.3 %1.30 p/m
4-1-4-139 24.7 %1.10 p/m
4-4-210 6.3 %0.90 p/m
4-5-16 3.8 %
4-1-2-33 1.9 %
4-3-2-13 1.9 %
3-4-32 1.3 %
4-4-1-12 1.3 %
5-4-12 1.3 %
3-5-21 0.6 %
4-2-1-31 0.6 %
5-2-2-11 0.6 %
5-3-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Lechia Gdansk
4-3-34-1-4-14-2-3-1
114
Zaglebie Lubin
4-2-3-14-1-4-1
34
ŁKS Łódź
4-4-24-2-3-14-3-3
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 158 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Zaglebie Lubin2016-06-302016-08-04

UnderHan1.00 6
EfterM. Lewandowski1.31 13+0.31

ŁKS Łódź2023-10-212024-02-18

FöreK. Moskal0.85 13
UnderHan0.30 10−0.55
EfterM. Matysiak1.00 14+0.70

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 1 andraplats sedan 2011
14
15
16
17
18
19

Ett steg per år från 2014 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • CupPoland2019/2020Tvåa
  • Super CupPoland2019/2020Vinnare
  • CupPoland2018/2019Vinnare
  • I LigaPoland2014/2015Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.48 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.98snitt 1.491.76
HögstLechia Gdansk1.61 p/m på 122
LägstZaglebie Lubin1.13 p/m på 39
Spann0.48 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Stokowiec med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.