FootSam
FOOTBALL DATA

P. Simpson

Uppdrag avslutade

England · 60 år

121 matcher, 4 klubbar mellan 2021 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

121matcher
38–27–56V–O–F
1.17poäng/match
31 %vinstprocent
141poäng
136–166mål
-30målskillnad
28hållna nollor
382756
Bäst iCarlisle United1.18 p/m120 matcher
Bästa säsong20211.67 p/m15 matcher
Flest matcherCarlisle United120 matcher

121 av 121 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
England U202017–2020
England U192017–2018
England U192019–2020
Carlisle United2022–2024
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Northwich VictoriaEngland2012inga matcher i vår databas
England U202017–2020inga matcher i vår databas
England U192017–2018inga matcher i vår databas
England U192019–2020inga matcher i vår databas
Carlisle UnitedEngland2022–20241203827551361651411.18

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.18 p/mCarlisle Unitedpå 120 matcher
Bästa målskillnad-0.24 per matchCarlisle United136–165 på 120 matcher
Flest matcher120Carlisle United38–27–55
Flest vinster38Carlisle Unitedpå 120 matcher
Flest poäng141Carlisle Unitedpå 120 matcher
Längsta sejour120 matcherCarlisle United2022–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Carlisle Unitedsnitt 1.17match 1121
Starkaste sträckan1.76 p/m+0.59 mot karriärsnittetMatch 1754 · 2022-07-302023-03-11Carlisle United19 vinster av 38 · 6341
Svagaste sträckan0.58 p/m0.59 mot karriärsnittetMatch 70107 · 2023-08-082024-03-12Carlisle United5 vinster av 38 · 3369

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

5-3-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.36.

5-3-269 57.5 %1.36 p/m
3-5-219 15.8 %0.84 p/m
4-3-312 10 %0.75 p/m
3-4-1-24 3.3 %
3-4-33 2.5 %
4-2-3-13 2.5 %
4-4-23 2.5 %
4-5-13 2.5 %
4-3-1-22 1.7 %
4-1-3-21 0.8 %
4-4-1-11 0.8 %

Startformationen som källan skrev den, för 120 matcher mellan 2020 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Carlisle United2022-02-262024-08-31

FöreK. Millen1.00 15
UnderHan1.18 120+0.18

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2012 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • League TwoEngland2005/2006Vinnare
09

Vad kännetecknar honom?

P. Simpson
  • Tunga uppdrag1.17 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Simpson med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.