FootSam
FOOTBALL DATA

P. Pacult

Uppdrag avslutade

Austria · 66 år

189 matcher, 10 klubbar, 4 länder mellan 2011 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

189matcher
61–50–78V–O–F
1.23poäng/match
32 %vinstprocent
233poäng
263–326mål
-63målskillnad
36hållna nollor
615078
Bäst iAustria Klagenfurt1.19 p/m135 matcher
Bästa säsong20221.31 p/m36 matcher
Flest matcherAustria Klagenfurt135 matcher

165 av 189 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Dynamo Dresden 2012–20131.2619
Austria Klagenfurt 2021–20251.22130
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Rapid ViennaAustria2006–2011inga matcher i vår databas
RB LeipzigGermany2011–20122101333
Dynamo DresdenGermany2012–2013196671926241.26
Floridsdorfer ACAustria20152101723
Zavrč2015inga matcher i vår databas
HNK CibaliaCroatia20172011231
Radnicki NISSerbia2017742110814
FK Kukesi2018inga matcher i vår databas
OFK Titograd2019inga matcher i vår databas
Austria KlagenfurtAustria2021–20251304136531852291591.22

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.19 p/mAustria Klagenfurtpå 135 matcher
Bästa målskillnad-0.41 per matchAustria Klagenfurt191–247 på 135 matcher
Flest matcher135Austria Klagenfurt41–37–57
Flest vinster41Austria Klagenfurtpå 135 matcher
Flest poäng160Austria Klagenfurtpå 135 matcher
Längsta sejour130 matcherAustria Klagenfurt2021–2025

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · RB Leipzig · 1.50 p/m på 2 matcher112012 · Dynamo Dresden · 1.29 p/m på 17 matcher2013 · Dynamo Dresden · 1.00 p/m på 2 matcher2014 · Floridsdorfer AC · 0.00 p/m på 1 matcher2015 · Floridsdorfer AC · 3.00 p/m på 1 matcher2016 · HNK Cibalia · 0.81 p/m på 16 matcher2017 · Radnicki NIS · 2.00 p/m på 7 matcher2018 · FK Kukesi · 1.00 p/m på 1 matcher2020 · Austria Klagenfurt · 2.00 p/m på 3 matcher2021 · Austria Klagenfurt · 1.22 p/m på 37 matcher2022 · Austria Klagenfurt · 1.31 p/m på 36 matcher2023 · Austria Klagenfurt · 1.29 p/m på 35 matcher2024 · Austria Klagenfurt · 1.03 p/m på 31 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Dynamo DresdenFloridsdorfer ACHNK CibaliaRadnicki NISFK KukesiAustria KlagenfurtTSV St. JohannAustria KlagenfurtSAK KlagenfurtAustria KlagenfurtSAK KlagenfurtAustria KlagenfurtSAK KlagenfurtAustria KlagenfurtSAK KlagenfurtAustria KlagenfurtSAK KlagenfurtAustria KlagenfurtSAK KlagenfurtAustria Klagenfurtsnitt 1.23match 1189
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.43 mot karriärsnittetMatch 3471 · 2017-04-292021-12-04HNK CibaliaRadnicki NISFK KukesiAustria KlagenfurtTSV St. JohannAustria KlagenfurtSAK KlagenfurtAustria Klagenfurt17 vinster av 38 · 6155
Svagaste sträckan0.95 p/m0.28 mot karriärsnittetMatch 149186 · 2024-03-172025-04-12Austria Klagenfurt9 vinster av 38 · 5379

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.54 mot 1.25.

4-3-344 34.9 %1.25 p/m
3-5-225 19.8 %1.52 p/m
4-2-3-113 10.3 %1.54 p/m
3-1-4-210 7.9 %0.80 p/m
4-1-4-19 7.1 %
4-3-1-28 6.3 %
3-4-1-23 2.4 %
3-4-2-13 2.4 %
5-4-13 2.4 %
4-3-2-12 1.6 %
4-5-12 1.6 %
5-3-22 1.6 %
3-4-31 0.8 %
4-1-3-21 0.8 %

Startformationen som källan skrev den, för 126 matcher mellan 2020 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Dynamo Dresden2012-12-082013-07-29

FöreR. Loose1.22 55
UnderHan1.26 19+0.04

HNK Cibalia2017-02-182017-05-26

FöreS. Mršić0.40 20
UnderHan0.81 16+0.41
EfterM. Bartolović0.77 26−0.04

Radnicki NIS2017-07-232017-08-26

FöreMilan Rastavac1.46 37
UnderHan2.00 7+0.54
EfterI. Jević1.40 5−0.60

Austria Klagenfurt2021-02-072025-04-26

FöreF. Polanz1.80 15
UnderHan1.19 135−0.61

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2006
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17

Ett steg per år från 2007 till 2017, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • SuperligaAlbania2017/2018Tvåa
  • BundesligaAustria2008/2009Tvåa
  • BundesligaAustria2007/2008Vinnare
09

Vad kännetecknar honom?

P. Pacult
  • Resande tränare9 klubbar, 21 matcher i snitt på varje
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Pacult med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.