FootSam
FOOTBALL DATA

P. Maes

Uppdrag avslutade

Belgium · 62 år

370 matcher, 7 klubbar, 2 länder mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

370matcher
136–92–142V–O–F
1.35poäng/match
37 %vinstprocent
500poäng
522–517mål
+5målskillnad
90hållna nollor
13692142
Bäst iGenk1.64 p/m75 matcher
Svagast iWillem II0.88 p/m34 matcher
Bästa säsong20161.61 p/m31 matcher
Flest matcherLokeren233 matcher

121 av 370 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20062026
KV Mechelen2006–2010
Lokeren2010–2015
Genk2015–2016
Lokeren2017–2018
Lommel United2019–2020
St. Truiden2020–2021
Willem II2023–2025

Poäng per match, period för period

Genk 2015–20161.6871
Lokeren 2010–20151.44195
St. Truiden 2020–20211.4321
Willem II 2023–20250.9731
Lokeren 2017–20180.9538
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
KV MechelenBelgium2006–2010inga matcher i vår databas
LokerenBelgium2010–20151957361612902632801.44
GenkBelgium2015–201671361124117881191.68
LokerenBelgium2017–20183899204062360.95
Lommel UnitedBelgium2019–2020inga matcher i vår databas
St. TruidenBelgium2020–2021219392625301.43
Beerschot VABelgium202160156151
Willem IINetherlands2023–20253186173652300.97

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.64 p/mGenkpå 75 matcher
Bästa målskillnad+0.39 per matchGenk122–93 på 75 matcher
Flest matcher233Lokeren82–70–81
Flest vinster82Lokerenpå 233 matcher
Flest poäng316Lokerenpå 233 matcher
Längsta sejour195 matcherLokeren2010–2015

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Lokeren · 1.39 p/m på 36 matcher102011 · Lokeren · 1.39 p/m på 36 matcher2012 · Lokeren · 1.40 p/m på 40 matcher2013 · Lokeren · 1.48 p/m på 40 matcher2014 · Lokeren · 1.58 p/m på 45 matcher2015 · Genk · 1.60 p/m på 42 matcher2016 · Genk · 1.61 p/m på 31 matcher2017 · Lokeren · 1.07 p/m på 29 matcher2018 · Lokeren · 0.56 p/m på 9 matcher2020 · St. Truiden · 1.43 p/m på 21 matcher2021 · Beerschot VA · 0.14 p/m på 7 matcher2023 · Willem II · 1.50 p/m på 2 matcher2024 · Willem II · 0.84 p/m på 32 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123GenkLokerenSt. TruidenBeerschot VAWillem IIsnitt 1.35match 1370
Starkaste sträckan1.84 p/m+0.49 mot karriärsnittetMatch 213250 · 2015-11-212016-08-28Genk21 vinster av 38 · 6736
Svagaste sträckan0.79 p/m0.56 mot karriärsnittetMatch 332369 · 2021-08-072025-04-13Beerschot VAWillem II8 vinster av 38 · 4270

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.00.

4-2-3-138 38.4 %1.00 p/m
5-3-215 15.2 %1.00 p/m
4-3-39 9.1 %
3-4-37 7.1 %
4-1-4-16 6.1 %
3-1-4-25 5.1 %
4-4-25 5.1 %
4-1-3-23 3 %
3-4-1-22 2 %
3-5-22 2 %
4-3-1-22 2 %
3-5-1-11 1 %
4-1-2-31 1 %
4-4-1-11 1 %
4-5-11 1 %
5-2-31 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Willem II
4-2-3-15-3-2
31
Lokeren
4-2-3-1
24
Genk
4-2-3-14-3-3
20
St. Truiden
5-3-23-4-3
17

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 99 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Genk2015-05-022016-12-21

UnderHan1.64 75
EfterA. Stuivenberg1.51 37−0.13

St. Truiden2020-12-122021-04-18

UnderHan1.43 21
EfterB. Hollerbach1.38 72−0.05

Beerschot VA2021-07-272021-09-13

FöreWilliam Still1.12 17
UnderHan0.14 7−0.98

Willem II2023-11-022025-04-27

UnderHan0.88 34
EfterK. Aelbrecht0.75 8−0.13

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 4 andraplatser sedan 2006
06
08
10
12
14
16
18
20
22
23

Ett steg per år från 2006 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Eerste DivisieHolland2023/2024Vinnare
  • Super CupBelgium2014/2015Tvåa
  • CupBelgium2013/2014Vinnare
  • Super CupBelgium2012/2013Tvåa
  • CupBelgium2011/2012Vinnare
  • CupBelgium2008/2009Tvåa
  • Challenger Pro LeagueBelgium2006/2007Tvåa
  • Play-offs 1/2Belgium2006/2007Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.76 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.73snitt 1.381.79
HögstGenk1.64 p/m på 75
LägstWillem II0.88 p/m på 34
Spann0.76 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.19 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

P. Maes
  • Rutinerad370 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Maes med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare