FootSam
FOOTBALL DATA

P. Johansen

Aktiv

BK Häcken

102 matcher, 4 klubbar, 2 länder mellan 2022 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

102matcher
42–22–38V–O–F
1.45poäng/match
41 %vinstprocent
148poäng
188–167mål
+21målskillnad
22hållna nollor
422238
Bäst iBK Häcken1.47 p/m34 matcher
Svagast iODD Ballklubb1.44 p/m68 matcher
Bästa säsong20221.59 p/m34 matcher
Flest matcherODD Ballklubb68 matcher

98 av 102 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Norway U192017–2018
ODD Ballklubb2022–2023
BK Häcken2024–nu

Poäng per match, period för period

BK Häcken 2024–nu1.4734
ODD Ballklubb 2022–20231.4267
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Norway U192017–2018inga matcher i vår databas
Norway U202019inga matcher i vår databas
ODD BallklubbNorway2022–202367271426109106951.42
BK HäckenSweden2024–nu34148127560501.47

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.47 p/mBK Häckenpå 34 matcher
Bästa målskillnad+0.44 per matchBK Häcken75–60 på 34 matcher
Flest matcher68ODD Ballklubb28–14–26
Flest vinster28ODD Ballklubbpå 68 matcher
Flest poäng98ODD Ballklubbpå 68 matcher
Längsta sejour67 matcherODD Ballklubb2022–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232021 · ODD Ballklubb · 0.00 p/m på 1 matcher212022 · ODD Ballklubb · 1.59 p/m på 34 matcher222023 · ODD Ballklubb · 1.33 p/m på 36 matcher232024 · BK Häcken · 1.48 p/m på 31 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BK Häckensnitt 1.45match 1102
Starkaste sträckan1.68 p/m+0.23 mot karriärsnittetMatch 946 · 2022-05-192023-06-01ODD Ballklubb18 vinster av 38 · 6851
Svagaste sträckan1.26 p/m0.19 mot karriärsnittetMatch 3572 · 2023-03-122024-03-31ODD BallklubbBK Häcken13 vinster av 38 · 6159

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 5-4-1 1.42 mot 1.33.

4-3-343 47.3 %1.33 p/m
5-4-119 20.9 %1.42 p/m
3-4-2-17 7.7 %
3-4-36 6.6 %
4-2-3-16 6.6 %
4-1-4-14 4.4 %
4-1-3-22 2.2 %
4-4-22 2.2 %
4-3-1-21 1.1 %
4-3-2-11 1.1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

ODD Ballklubb
4-3-35-4-1
60
BK Häcken
4-3-3
31

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 91 matcher mellan 2022 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

ODD Ballklubb2022-03-132023-12-03

FöreJ. Nornes1.35 63
UnderHan1.44 68+0.09
EfterK. Dokken0.94 31−0.50

BK Häcken2024-02-172024-09-29

FörePer-Mathias Høgmo1.86 110
UnderHan1.47 34−0.39
EfterJ. Oosterveld1.50 6+0.03

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.03 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.29snitt 1.451.62
HögstBK Häcken1.47 p/m på 34
LägstODD Ballklubb1.44 p/m på 68
Spann0.03 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Johansen med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.