FootSam
FOOTBALL DATA

P. AsbaghiAktiv

Sweden · 41 år · Al Wakrah

223 matcher, 8 klubbar, 3 länder mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

223matcher
77–60–86V–O–F
1.30poäng/match
35 %vinstprocent
291poäng
289–311mål
-22målskillnad
56hållna nollor
776086
Bäst iDalkurd1.81 p/m37 matcher
Svagast iBarnsley0.83 p/m30 matcher
Bästa säsong20191.81 p/m37 matcher
Flest matcherIFK Göteborg87 matcher

199 av 223 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Dalkurd2015–2017
IFK Göteborg2017–2020
Barnsley2021–2022
Al Shamal2023–2024
Al Wakrah2025–nu

Poäng per match, period för period

Dalkurd 2015–20171.8335
Gefle IF 20171.6319
IFK Göteborg 2017–20201.3585
Al Shamal 2023–20241.0028
Al Wakrah 2025–nu0.9314
Barnsley 2021–20220.9225
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
DalkurdSweden2015–201735171354725641.83
Gefle IFSweden2017199462719311.63
IFK GöteborgSweden2017–2020853025301201151151.35
Sweden U212021inga matcher i vår databas
BarnsleyEngland2021–20222565142337230.92
Al ShamalQatar2023–20242877143249281.00
Al-Rayyan SCQatar20244202576
Al WakrahQatar2025–nu143471831130.93

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.81 p/mDalkurdpå 37 matcher
Bästa målskillnad+0.62 per matchDalkurd51–28 på 37 matcher
Flest matcher87IFK Göteborg31–25–31
Flest vinster31IFK Göteborgpå 87 matcher
Flest poäng118IFK Göteborgpå 87 matcher
Längsta sejour85 matcherIFK Göteborg2017–2020

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Dalkurd · 1.77 p/m på 30 matcher162017 · Gefle IF · 1.67 p/m på 27 matcher172018 · IFK Göteborg · 1.03 p/m på 30 matcher182019 · IFK Göteborg · 1.81 p/m på 37 matcher192020 · IFK Göteborg · 1.00 p/m på 20 matcher202021 · Barnsley · 0.83 p/m på 30 matcher212023 · Al Shamal · 1.04 p/m på 27 matcher232024 · Al Wakrah · 1.05 p/m på 21 matcher242025 · Al Wakrah · 0.00 p/m på 1 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Gefle IFIFK GöteborgBarnsleyAl ShamalAl-Rayyan SCAl Wakrahsnitt 1.30match 1223
Starkaste sträckan1.82 p/m+0.52 mot karriärsnittetMatch 340 · 2016-04-182017-06-19DalkurdGefle IF19 vinster av 38 · 5028
Svagaste sträckan0.66 p/m0.64 mot karriärsnittetMatch 146183 · 2021-11-062023-10-28BarnsleyAl Shamal5 vinster av 38 · 3766

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.61 mot 1.22.

4-2-3-165 45.1 %1.22 p/m
3-4-324 16.7 %0.83 p/m
4-3-318 12.5 %0.94 p/m
4-4-218 12.5 %1.61 p/m
4-4-1-15 3.5 %
3-4-2-14 2.8 %
4-1-4-13 2.1 %
3-5-22 1.4 %
3-1-4-21 0.7 %
4-1-3-21 0.7 %
4-3-1-21 0.7 %
4-5-11 0.7 %
5-3-21 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

IFK Göteborg
4-2-3-13-4-34-3-3
80
Barnsley
4-2-3-1
30
Al Shamal
4-4-24-2-3-1
16
Al Wakrah
4-2-3-1
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 144 matcher mellan 2018 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Dalkurd2016-04-032017-05-13

UnderHan1.81 37
EfterA. Brännström1.91 23+0.10

Gefle IF2017-06-042017-11-04

FöreT. Andersson0.96 28
UnderHan1.55 20+0.59
EfterJ. Mjällby0.73 15−0.82

IFK Göteborg2018-04-012020-09-13

FöreA. Westerberg1.19 16
UnderHan1.36 87+0.17
EfterR. Nilsson1.35 23−0.01

Barnsley2021-11-032022-04-22

FöreM. Schopp0.56 16
UnderHan0.83 30+0.27

Al Shamal2023-08-162024-05-06

FöreWesam Rizik0.67 12
UnderHan1.00 28+0.33
EfterNuno Almeida1.27 15+0.27

Al Wakrah2025-01-112025-05-07

FöreAli Abdulla Al-Marri1.43 14
UnderHan0.93 14−0.50

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 1 andraplats sedan 2015
19
20
21
22
23
24
25

Ett steg per år från 2019 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Qatar-UAE Challenge CupAsia2025Tvåa
  • Super LigaSerbia2022/2023Vinnare
  • CupSerbia2022/2023Vinnare
  • Svenska CupenSweden2019/2020Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.98 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.68snitt 1.331.96
HögstDalkurd1.81 p/m på 37
LägstBarnsley0.83 p/m på 30
Spann0.98 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.32 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

P. Asbaghi
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Asbaghi med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare