FootSam
FOOTBALL DATA

Nikolaos PapadopoulosAktiv

Greece · 54 år · Levadiakos

168 matcher, 11 klubbar, 2 länder mellan 2012 och 2026.

01

Hur har han presterat?

37 %
Matcher som slutat med seger62 av 168 matcher
32 %
Matcher med hållen nolla54 av 168 matcher
Målbilden
1.28gjorda per match
1.18insläppta per match
Båda snitten på 168 matcher
168matcher
62–46–60V–O–F
1.38poäng/match
37 %vinstprocent
232poäng
215–198mål
+17målskillnad
54hållna nollor
624660

Vinster 62Oavgjorda 46Förluster 60

Bäst iLevadiakos1.55 p/m80 matcher
Svagast iIraklis Thessaloniki1.25 p/m 53 matcher
Bästa säsong20251.78 p/m 40 matcher
Flest matcherLevadiakos80 matcher

131 av 168 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Xanthi2010–2011
Olympiakos2011–2012
Kavala2012–2013
Panachaiki2013–2014
OFI2017–2019
Apollon Smirnis2019–2020
Panachaiki2020–2021
Chania2021–2022
Greece U212023–2024
Greece2024
Levadiakos2024–nu

Poäng per match, period för period

Levadiakos 2024–nu1.5580
OFI 2017–20191.3023
Iraklis Thessaloniki 2014–20161.2752
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
XanthiGreece2010–2011inga matcher i vår databas
OlympiakosCyprus2011–2012inga matcher i vår databas
Kavala2012–20134112134
Panachaiki2013–2014inga matcher i vår databas
Iraklis ThessalonikiGreece2014–2016521618184752661.27
OFIGreece2017–2019238692727301.30
Apollon SmirnisGreece2019–20201001010
Panachaiki2020–2021inga matcher i vår databas
Chania2021–20221001120
Greece U212023–2024inga matcher i vår databas
Greece2024inga matcher i vår databas
LevadiakosGreece2024–nu803519261311041241.55

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.55 p/mLevadiakospå 80 matcher
Bästa målskillnad+0.34 per matchLevadiakos131–104 på 80 matcher
Flest matcher80Levadiakos35–19–26
Flest vinster35Levadiakospå 80 matcher
Flest poäng124Levadiakospå 80 matcher
Längsta sejour80 matcherLevadiakos2024–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Kavala · 1.00 p/m på 4 matcher122014 · Iraklis Thessaloniki · 1.45 p/m på 11 matcher142015 · Iraklis Thessaloniki · 1.30 p/m på 37 matcher152016 · Iraklis Thessaloniki · 0.83 p/m på 6 matcher162017 · OFI · 1.80 p/m på 5 matcher172018 · OFI · 1.10 p/m på 21 matcher182019 · Apollon Smirnis · 0.00 p/m på 1 matcher192021 · Chania · 0.00 p/m på 1 matcher212024 · Levadiakos · 1.36 p/m på 39 matcher242025 · Levadiakos · 1.78 p/m på 40 matcher252026 · Levadiakos · 1.00 p/m på 3 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Iraklis ThessalonikiOFIApollon SmirnisChaniaGreeceLevadiakossnitt 1.38match 1168
Starkaste sträckan2.21 p/m+0.83 mot karriärsnittetMatch 111148 · 2025-02-102026-01-19Levadiakos26 vinster av 38 · 8536
Svagaste sträckan0.84 p/m0.54 mot karriärsnittetMatch 6299 · 2017-12-212024-11-03OFIApollon SmirnisChaniaGreeceLevadiakos6 vinster av 38 · 3855

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.42.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-2-3-1Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-2-3-160 65.2 %1.42 p/m
3-4-2-110 10.9 %1.00 p/m
4-2-2-24 4.3 %
3-4-1-22 2.2 %
3-4-32 2.2 %
3-5-22 2.2 %
4-1-4-12 2.2 %
4-4-1-12 2.2 %
4-4-22 2.2 %
3-1-4-21 1.1 %
3-5-1-11 1.1 %
4-1-3-21 1.1 %
4-3-31 1.1 %
5-3-21 1.1 %
5-4-11 1.1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Levadiakos
4-2-3-1
68
OFI
4-2-3-1
17

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 92 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2010
14
15
16
17

Ett steg per år från 2014 till 2017, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Football LeagueGreece2017/2018Vinnare
  • Football LeagueGreece2014/2015Tvåa
08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.30 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.10snitt 1.411.70
HögstLevadiakos1.55 p/m på 80
LägstIraklis Thessaloniki1.25 p/m på 53
Spann0.30 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

Nikolaos Papadopoulos
  • Resande tränare7 klubbar, 24 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Nikolaos Papadopoulos med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Klubbens resultat före, under och efter uppdragetVi känner varken företrädaren eller efterträdaren till något av hans uppdrag — antingen ligger de före vår matchdata, eller så spelade klubben matcher däremellan som vi inte vet vem som ledde.