FootSam
FOOTBALL DATA

Miron MuslicAktiv

Austria · 43 år · Plymouth

176 matcher, 4 klubbar, 3 länder mellan 2020 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

176matcher
77–40–59V–O–F
1.54poäng/match
44 %vinstprocent
271poäng
255–235mål
+20målskillnad
47hållna nollor
774059
Bäst iFC Schalke 042.00 p/m38 matcher
Svagast iPlymouth1.33 p/m24 matcher
Bästa säsong20252.03 p/m36 matcher
Flest matcherCercle Brugge101 matcher

176 av 176 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
Ried2018
Ried2021
Cercle Brugge2022–2024
Plymouth2025–nu

Poäng per match, period för period

Cercle Brugge 2022–20241.52101
Plymouth 2025–nu1.3324
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
RiedAustria2018inga matcher i vår databas
Floridsdorfer ACAustria20203201536
RiedAustria20217034393
Cercle BruggeBelgium2022–20241014325331601361541.52
PlymouthEngland2025–nu2495103038321.33

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.00 p/mFC Schalke 04på 38 matcher
Bästa målskillnad+0.42 per matchFC Schalke 0456–40 på 38 matcher
Flest matcher101Cercle Brugge43–25–33
Flest vinster43Cercle Bruggepå 101 matcher
Flest poäng154Cercle Bruggepå 101 matcher
Längsta sejour101 matcherCercle Brugge2022–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232020 · Ried · 0.69 p/m på 13 matcher202022 · Cercle Brugge · 1.76 p/m på 33 matcher222023 · Cercle Brugge · 1.49 p/m på 41 matcher232024 · Cercle Brugge · 1.31 p/m på 51 matcher242025 · FC Schalke 04 · 2.03 p/m på 36 matcher252026 · FC Schalke 04 · 1.50 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123RiedCercle BruggePlymouthFC Schalke 04snitt 1.54match 1176
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.46 mot karriärsnittetMatch 134171 · 2025-04-122026-04-26PlymouthFC Schalke 0423 vinster av 38 · 5839
Svagaste sträckan1.24 p/m0.30 mot karriärsnittetMatch 81118 · 2024-04-212025-01-22Cercle BruggePlymouth13 vinster av 38 · 5060

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-2-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 1.61 mot 1.57.

3-4-2-158 34.3 %1.57 p/m
4-2-3-149 29 %1.51 p/m
3-4-323 13.6 %1.61 p/m
3-4-1-222 13 %1.32 p/m
4-3-35 3 %
4-4-24 2.4 %
5-4-14 2.4 %
4-3-1-22 1.2 %
4-2-2-21 0.6 %
5-3-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Cercle Brugge
4-2-3-13-4-2-13-4-1-23-4-3
97
FC Schalke 04
3-4-2-14-2-3-1
38
Plymouth
3-4-2-1
24
Ried
3-4-1-23-4-34-4-2
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 169 matcher mellan 2020 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Ried2021-01-232021-03-21

FöreG. Baumgartner1.24 17
UnderHan0.30 10−0.94

Cercle Brugge2022-10-022024-12-01

FöreD. Thalhammer1.36 28
UnderHan1.52 101+0.16

Plymouth2025-01-112025-05-03

UnderHan1.33 24
EfterThomas William Cleverley1.53 55+0.20

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.67 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.18snitt 1.602.15
HögstFC Schalke 042.00 p/m på 38
LägstPlymouth1.33 p/m på 24
Spann0.67 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.23 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

Miron Muslic
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Miron Muslic med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.