FootSam
FOOTBALL DATA

Miguel Mauricio Ramírez Pérez

Aktiv

Chile · 56 år · Union Espanola

172 matcher, 6 klubbar mellan 2018 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

172matcher
56–33–83V–O–F
1.17poäng/match
33 %vinstprocent
201poäng
221–271mål
-50målskillnad
36hållna nollor
563383
Bäst iDeportes Iquique1.51 p/m43 matcher
Svagast iUnion Espanola0.78 p/m49 matcher
Bästa säsong20241.62 p/m37 matcher
Flest matcherUnion Espanola49 matcher

135 av 172 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
San Luis2015–2018
Deportes Iquique2024–2025

Poäng per match, period för period

Universidad de Concepcion 2022–20231.9111
Deportes Iquique 2024–20251.5143
Santiago Wanderers 2018–20211.2634
O'Higgins 20211.1217
San Luis 2015–20180.9111
Union Espanola 2025–nu0.7849
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
San LuisChile2015–201811245614100.91
Santiago WanderersChile2018–202134127154455431.26
O'HigginsChile2021175481923191.12
Universidad de ConcepcionChile2022–2023117041916211.91
Deportes IquiqueChile2024–202543198167163651.51
Union EspanolaChile2025–nu49108315585380.78

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.51 p/mDeportes Iquiquepå 43 matcher
Bästa målskillnad+0.19 per matchDeportes Iquique71–63 på 43 matcher
Flest matcher49Union Espanola10–8–31
Flest vinster19Deportes Iquiquepå 43 matcher
Flest poäng65Deportes Iquiquepå 43 matcher
Längsta sejour49 matcherUnion Espanola2025–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232018 · San Luis · 0.73 p/m på 15 matcher182019 · Santiago Wanderers · 1.00 p/m på 3 matcher192020 · Santiago Wanderers · 1.29 p/m på 34 matcher202021 · O'Higgins · 1.12 p/m på 17 matcher212022 · Universidad de Concepcion · 1.50 p/m på 4 matcher222023 · Universidad de Concepcion · 2.14 p/m på 7 matcher232024 · Deportes Iquique · 1.62 p/m på 37 matcher242025 · Union Espanola · 0.80 p/m på 49 matcher252026 · Union Espanola · 0.67 p/m på 6 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Santiago WanderersO'HigginsUniversidad de ConcepcionDeportes IquiqueUnion EspanolaDeportes IquiqueUnion EspanolaDeportes IquiqueUnion EspanolaDeportes IquiqueUnion EspanolaDeportes IquiqueUnion EspanolaDeportes IquiqueUnion Espanolasnitt 1.17match 1172
Starkaste sträckan1.82 p/m+0.65 mot karriärsnittetMatch 64101 · 2021-10-262024-07-21O'HigginsUniversidad de ConcepcionDeportes Iquique21 vinster av 38 · 6854
Svagaste sträckan0.76 p/m0.41 mot karriärsnittetMatch 135172 · 2025-04-102026-08-27Union Espanola8 vinster av 38 · 4267

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 1.33 mot 1.28.

4-3-358 44.3 %1.28 p/m
4-2-3-117 13 %0.76 p/m
4-4-217 13 %0.94 p/m
3-4-312 9.2 %1.33 p/m
3-4-1-26 4.6 %
4-1-4-16 4.6 %
3-1-4-25 3.8 %
3-5-25 3.8 %
4-3-1-22 1.5 %
5-3-22 1.5 %
4-5-11 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Union Espanola
4-2-3-14-3-3
37
Santiago Wanderers
4-3-34-4-2
33
O'Higgins
4-3-3
16
San Luis
4-4-23-4-1-2
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 131 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

San Luis2018-02-052018-05-26

UnderHan0.73 15
EfterD. Osella0.78 9+0.05

Santiago Wanderers2019-03-242021-02-14

UnderHan1.27 37
EfterRonald Hugo Fuentes Núñez0.00 6−1.27

O'Higgins2021-08-142021-11-27

FöreD. Giovagnoli1.53 38
UnderHan1.12 17−0.41
EfterMariano Andrés Soso1.47 30+0.35

Union Espanola2025-02-012026-08-27

FöreJ. Sierra1.71 7
UnderHan0.78 49−0.93

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2015
  • Primera BChile2019Vinnare
18 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2015 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Primera DivisiónChile2003 ClausuraTvåa
  • Primera DivisiónChile2002 ClausuraTvåa
  • Primera DivisiónChile2002 AperturaVinnare
  • Primera DivisiónChile2001Tvåa
  • Primera DivisiónChile1999Tvåa
  • Primera DivisiónChile1997 ClausuraTvåa
  • Copa ChileChile1994Vinnare
  • Primera DivisiónChile1993Vinnare
  • Primera DivisiónChile1992Tvåa
  • Copa ChileChile1992Tvåa
  • CONMEBOL RecopaSouth-America1992Vinnare
  • Primera DivisiónChile1991Vinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1991Vinnare
  • Inter Continental CupWorld1991Tvåa
  • Primera DivisiónChile1990Vinnare
  • Copa ChileChile1990Vinnare
  • Primera DivisiónChile1989Vinnare
  • Copa ChileChile1988Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.73 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.63snitt 1.161.66
HögstDeportes Iquique1.51 p/m på 43
LägstUnion Espanola0.78 p/m på 49
Spann0.73 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.32 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Miguel Mauricio Ramírez Pérez
  • Tunga uppdrag1.17 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Miguel Mauricio Ramírez Pérez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare