FootSam
FOOTBALL DATA

Michael Joseph Mellon

Aktiv

Scotland · 54 år · Oldham

408 matcher, 6 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

408matcher
160–107–141V–O–F
1.44poäng/match
39 %vinstprocent
587poäng
499–491mål
+8målskillnad
142hållna nollor
160107141
Bäst iFleetwood Town1.67 p/m27 matcher
Svagast iDundee Utd1.30 p/m46 matcher
Bästa säsong20141.92 p/m53 matcher
Flest matcherTranmere187 matcher

273 av 408 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
Fleetwood Town2008–2012
Shrewsbury2014–2016
Tranmere2016–2020
Dundee Utd2020–2021
Tranmere2021–2023
Oldham2023–nu

Poäng per match, period för period

Fleetwood Town 2008–20121.6727
Shrewsbury 2014–20161.50121
Tranmere 2021–20231.4886
Oldham 2023–nu1.4827
Tranmere 2016–20201.3598
Dundee Utd 2020–20211.3046
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Fleetwood TownEngland2008–20122712964324451.67
BarnsleyEngland2013inga matcher i vår databas
ShrewsburyEngland2014–20161215226431551441821.50
TranmereEngland2016–2020983527361261481321.35
Dundee UtdScotland2020–2021461515164556601.30
TranmereEngland2021–20238635222994841271.48
OldhamEngland2023–nu2711793429401.48

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.67 p/mFleetwood Townpå 27 matcher
Bästa målskillnad+0.70 per matchFleetwood Town43–24 på 27 matcher
Flest matcher187Tranmere70–50–67
Flest vinster70Tranmerepå 187 matcher
Flest poäng260Tranmerepå 187 matcher
Längsta sejour121 matcherShrewsbury2014–2016

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231125

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ShrewsburyTranmereDundee UtdTranmereOldhamsnitt 1.44match 1408
Starkaste sträckan2.05 p/m+0.61 mot karriärsnittetMatch 4380 · 2014-10-112015-04-25Shrewsbury24 vinster av 38 · 5925
Svagaste sträckan0.89 p/m0.55 mot karriärsnittetMatch 206243 · 2019-08-032020-02-22Tranmere8 vinster av 38 · 4373

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.67.

4-4-288 43.1 %1.67 p/m
3-5-220 9.8 %0.85 p/m
5-3-219 9.3 %1.05 p/m
4-2-3-116 7.8 %1.13 p/m
4-1-3-29 4.4 %
4-5-19 4.4 %
4-3-1-28 3.9 %
4-3-38 3.9 %
3-4-37 3.4 %
4-1-4-17 3.4 %
3-4-1-26 2.9 %
4-4-1-14 2 %
3-4-2-12 1 %
5-4-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Tranmere
4-4-2
139
Dundee Utd
3-5-24-4-2
40
Oldham
4-4-24-1-3-2
25

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 204 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Shrewsbury2014-05-032016-10-01

FöreMike Jackson0.82 22
UnderHan1.50 121+0.68

Tranmere2017-11-042020-03-10

UnderHan1.35 98
EfterMike Jackson0.91 11−0.44

Tranmere2021-08-072023-03-18

UnderHan1.44 89
EfterI. Dawes0.85 20−0.59

Oldham2025-12-102026-01-24

UnderHan1.50 8
EfterMicky Mellon1.60 25+0.10

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 3 andraplatser sedan 2008
11
12
13
14
15
16
17

Ett steg per år från 2011 till 2017, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • National LeagueEngland2017/2018Tvåa
  • National LeagueEngland2016/2017Tvåa
  • League TwoEngland2014/2015Tvåa
  • National LeagueEngland2011/2012Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.37 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.15snitt 1.441.82
HögstFleetwood Town1.67 p/m på 27
LägstDundee Utd1.30 p/m på 46
Spann0.37 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.09 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Michael Joseph Mellon
  • Rutinerad408 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Michael Joseph Mellon med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare