FootSam
FOOTBALL DATA

Martin SvedikAktiv

Czechia · 52 år · Zbrojovka Brno

200 matcher, 5 klubbar mellan 2018 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

200matcher
95–44–61V–O–F
1.65poäng/match
48 %vinstprocent
329poäng
306–235mål
+71målskillnad
71hållna nollor
954461
Bäst iSlovácko1.61 p/m189 matcher
Bästa säsong20212.00 p/m42 matcher
Flest matcherSlovácko189 matcher

193 av 200 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Pardubice2011–2013
Mlada Boleslav2016–2017
Slovácko2018–2024

Poäng per match, period för period

Zbrojovka Brno 2025–nu2.2711
Slovácko 2018–20241.61189
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
PardubiceCzech-Republic2011–2013inga matcher i vår databas
Mlada BoleslavCzech-Republic2016–2017inga matcher i vår databas
Vysočina JihlavaCzech-Republic2018inga matcher i vår databas
SlováckoCzech-Republic2018–20241898743592792263041.61
Zbrojovka BrnoCzech-Republic2025inga matcher i vår databas
Zbrojovka BrnoCzech-Republic2025–nu11812279252.27

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.61 p/mSlováckopå 189 matcher
Bästa målskillnad+0.28 per matchSlovácko279–226 på 189 matcher
Flest matcher189Slovácko87–43–59
Flest vinster87Slováckopå 189 matcher
Flest poäng304Slováckopå 189 matcher
Längsta sejour189 matcherSlovácko2018–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232018 · Slovácko · 1.64 p/m på 22 matcher182019 · Slovácko · 1.20 p/m på 5 matcher192020 · Slovácko · 1.83 p/m på 36 matcher202021 · Slovácko · 2.00 p/m på 42 matcher212022 · Slovácko · 1.42 p/m på 48 matcher222023 · Slovácko · 1.22 p/m på 36 matcher232025 · Zbrojovka Brno · 2.25 p/m på 4 matcher252026 · Zbrojovka Brno · 2.29 p/m på 7 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Zbrojovka Brnosnitt 1.65match 1200
Starkaste sträckan2.08 p/m+0.43 mot karriärsnittetMatch 4077 · 2020-12-202021-10-16Slovácko25 vinster av 38 · 6838
Svagaste sträckan1.18 p/m0.47 mot karriärsnittetMatch 149186 · 2023-05-062024-05-11Slovácko11 vinster av 38 · 5060

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.78.

4-2-3-188 55 %1.78 p/m
4-3-318 11.3 %1.39 p/m
3-4-314 8.8 %1.21 p/m
4-5-114 8.8 %1.71 p/m
4-1-4-18 5 %
4-4-28 5 %
3-4-1-23 1.9 %
3-5-23 1.9 %
4-4-1-12 1.3 %
3-4-2-11 0.6 %
4-1-3-21 0.6 %

Startformationen som källan skrev den, för 160 matcher mellan 2019 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Slovácko2018-11-032019-05-25

UnderHan1.64 22
EfterJ. Navrátil1.71 7+0.07

Slovácko2020-05-262024-05-26

UnderHan1.61 163
EfterJ. Navrátil1.21 24−0.40

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 0 andraplatser sedan 2011
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2017 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • CupCzech-Republic2021/2022Vinnare
  • Tipsport LigaEurope2017Vinnare
09

Vad kännetecknar honom?

Martin Svedik
  • Klubbyggare100 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Martin Svedik med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.