FootSam
FOOTBALL DATA

Marcin Brosz

Aktiv

Poland · 53 år · Nieciecza

153 matcher, 5 klubbar mellan 2018 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

153matcher
51–37–65V–O–F
1.24poäng/match
33 %vinstprocent
190poäng
200–223mål
-23målskillnad
34hållna nollor
513765
Bäst iGornik Zabrze1.31 p/m116 matcher
Svagast iNieciecza1.03 p/m37 matcher
Bästa säsong20191.44 p/m39 matcher
Flest matcherGornik Zabrze116 matcher

152 av 153 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Piast Gliwice2010–2014
Korona Kielce2015–2016
Gornik Zabrze2016–2021
Poland U192022–2023
Nieciecza2024–2025
Nieciecza2025–nu

Poäng per match, period för period

Gornik Zabrze 2016–20211.32113
Nieciecza 2025–nu1.0636
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Piast GliwicePoland2010–2014inga matcher i vår databas
Korona KielcePoland2015–2016inga matcher i vår databas
Gornik ZabrzePoland2016–20211134029441471481491.32
Poland U192022–2023inga matcher i vår databas
NiecieczaPoland2024–20251001120
NiecieczaPoland2025–nu36108185068381.06

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.31 p/mGornik Zabrzepå 116 matcher
Bästa målskillnad-0.03 per matchGornik Zabrze149–153 på 116 matcher
Flest matcher116Gornik Zabrze41–29–46
Flest vinster41Gornik Zabrzepå 116 matcher
Flest poäng152Gornik Zabrzepå 116 matcher
Längsta sejour113 matcherGornik Zabrze2016–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232018 · Gornik Zabrze · 1.22 p/m på 41 matcher182019 · Gornik Zabrze · 1.44 p/m på 39 matcher192020 · Gornik Zabrze · 1.30 p/m på 33 matcher202021 · Gornik Zabrze · 1.00 p/m på 3 matcher212024 · Nieciecza · 0.00 p/m på 1 matcher242025 · Nieciecza · 1.00 p/m på 35 matcher252026 · Nieciecza · 3.00 p/m på 1 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Niecieczasnitt 1.24match 1153
Starkaste sträckan1.76 p/m+0.52 mot karriärsnittetMatch 5794 · 2019-11-032020-12-07Gornik Zabrze20 vinster av 38 · 6348
Svagaste sträckan0.74 p/m0.50 mot karriärsnittetMatch 95132 · 2020-12-122025-10-31Gornik ZabrzeNieciecza6 vinster av 38 · 3763

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.44 mot 1.15.

4-4-248 33.3 %1.15 p/m
3-5-230 20.8 %1.37 p/m
3-4-325 17.4 %1.00 p/m
4-1-4-116 11.1 %1.44 p/m
4-2-3-16 4.2 %
3-4-2-15 3.5 %
3-4-1-24 2.8 %
5-3-24 2.8 %
4-4-1-13 2.1 %
4-1-2-31 0.7 %
4-5-11 0.7 %
5-4-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Gornik Zabrze
4-4-23-5-2
110
Nieciecza
3-4-3
34

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 144 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2010
11
12
13
14
15
16

Ett steg per år från 2011 till 2016, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • I LigaPoland2016/2017Tvåa
  • I LigaPoland2011/2012Vinnare
08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.28 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.88snitt 1.241.46
HögstGornik Zabrze1.31 p/m på 116
LägstNieciecza1.03 p/m på 37
Spann0.28 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

Marcin Brosz
  • Klubbyggare77 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Marcin Brosz med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Klubbens resultat före, under och efter uppdragetVi känner varken företrädaren eller efterträdaren till något av hans uppdrag — antingen ligger de före vår matchdata, eller så spelade klubben matcher däremellan som vi inte vet vem som ledde.