FootSam
FOOTBALL DATA

Marcel Rapp

Aktiv

Germany · 47 år · Holstein Kiel

150 matcher, 2 klubbar mellan 2021 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

150matcher
53–38–59V–O–F
1.31poäng/match
35 %vinstprocent
197poäng
234–254mål
-20målskillnad
33hållna nollor
533859
Bäst iHolstein Kiel1.33 p/m147 matcher
Bästa säsong20232.00 p/m36 matcher
Flest matcherHolstein Kiel147 matcher

150 av 150 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Hoffenheim U192017–2021
Holstein Kiel2021–nu
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Hoffenheim U192017–2021inga matcher i vår databas
Holstein KielGermany2021–nu1475337572312481961.33

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.33 p/mHolstein Kielpå 147 matcher
Bästa målskillnad-0.12 per matchHolstein Kiel231–248 på 147 matcher
Flest matcher147Holstein Kiel53–37–57
Flest vinster53Holstein Kielpå 147 matcher
Flest poäng196Holstein Kielpå 147 matcher
Längsta sejour147 matcherHolstein Kiel2021–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FC St. Paulisnitt 1.31match 1150
Starkaste sträckan2.05 p/m+0.74 mot karriärsnittetMatch 6299 · 2023-05-282024-08-17Holstein Kiel24 vinster av 38 · 7845
Svagaste sträckan0.76 p/m0.55 mot karriärsnittetMatch 100137 · 2024-08-242025-10-04Holstein Kiel7 vinster av 38 · 5385

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-1-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.54.

3-4-1-235 23.3 %1.54 p/m
3-5-227 18 %1.15 p/m
3-4-2-123 15.3 %1.09 p/m
3-1-4-217 11.3 %1.29 p/m
4-3-1-210 6.7 %0.70 p/m
3-4-38 5.3 %
4-2-3-16 4 %
4-1-4-15 3.3 %
4-5-15 3.3 %
4-3-34 2.7 %
5-3-23 2 %
3-5-1-12 1.3 %
4-4-22 1.3 %
4-1-3-21 0.7 %
4-4-1-11 0.7 %
5-4-11 0.7 %

Startformationen som källan skrev den, för 150 matcher mellan 2021 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Holstein Kiel2021-10-022025-05-17

UnderHan1.37 134
EfterTim Walter1.50 6+0.13

Holstein Kiel2025-09-212025-10-25

FöreTim Walter1.50 6
UnderHan1.20 5−0.30

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2017
  • 2. BundesligaGermany2023/2024Tvåa
09

Vad kännetecknar honom?

Marcel Rapp
  • Klubbyggare75 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Marcel Rapp med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.