FootSam
FOOTBALL DATA

M. van Bommel

Uppdrag avslutade

Netherlands · 49 år

195 matcher, 4 klubbar, 3 länder mellan 2018 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

195matcher
104–41–50V–O–F
1.81poäng/match
53 %vinstprocent
353poäng
367–214mål
+153målskillnad
74hållna nollor
1044150
Bäst iPSV Eindhoven1.96 p/m75 matcher
Svagast iAntwerp1.76 p/m107 matcher
Bästa säsong20182.11 p/m45 matcher
Flest matcherAntwerp107 matcher

195 av 195 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
PSV U192017–2018
PSV Eindhoven2018–2019
Antwerp2022–2024

Poäng per match, period för period

PSV Eindhoven 2018–20191.9972
Antwerp 2022–20241.76107
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
PSV U192017–2018inga matcher i vår databas
PSV EindhovenNetherlands2018–201972431415168801431.99
VfL WolfsburgGermany2021953112718
AntwerpBelgium2022–20241075523291781131881.76

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.96 p/mPSV Eindhovenpå 75 matcher
Bästa målskillnad+1.21 per matchPSV Eindhoven175–84 på 75 matcher
Flest matcher107Antwerp55–23–29
Flest vinster55Antwerppå 107 matcher
Flest poäng188Antwerppå 107 matcher
Längsta sejour107 matcherAntwerp2022–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231819212223

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123VfL WolfsburgAntwerpsnitt 1.81match 1195
Starkaste sträckan2.21 p/m+0.40 mot karriärsnittetMatch 2562 · 2018-12-072019-10-03PSV Eindhoven25 vinster av 38 · 9334
Svagaste sträckan1.42 p/m0.39 mot karriärsnittetMatch 156193 · 2023-10-212024-05-12Antwerp16 vinster av 38 · 6254

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.95 mot 1.68.

4-2-3-184 47.5 %1.68 p/m
4-3-380 45.2 %1.95 p/m
4-1-4-13 1.7 %
3-4-2-12 1.1 %
4-3-1-22 1.1 %
5-3-22 1.1 %
3-5-21 0.6 %
4-2-1-31 0.6 %
4-4-21 0.6 %
4-5-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Antwerp
4-2-3-14-3-3
93
VfL Wolfsburg
4-2-3-1
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 177 matcher mellan 2018 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

PSV Eindhoven2018-08-042019-12-15

FöreP. Cocu2.12 220
UnderHan1.96 75−0.16
EfterErnest Faber1.91 11−0.05

VfL Wolfsburg2021-08-082021-10-23

FöreOliver Glasner1.67 87
UnderHan1.38 13−0.29
EfterFlorian Kohfeldt1.14 28−0.24

Antwerp2022-07-212024-05-26

FöreBrian Priske Pedersen1.53 49
UnderHan1.76 107+0.23
EfterJ. De Roeck1.61 33−0.15

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 5 andraplatser sedan 2017
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2017 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupBelgium2023/2024Vinnare
  • CupBelgium2023/2024Tvåa
  • First Division ABelgium2022/2023Vinnare
  • CupBelgium2022/2023Vinnare
  • Super CupHolland2019/2020Tvåa
  • EredivisieHolland2018/2019Tvåa
  • Super CupHolland2018/2019Tvåa
  • Jeugdcup U19Holland2017/2018Tvåa
  • U19 Divisie 1Holland2017/2018Vinnare
36 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Jeugdcup U19Holland2016/2017Tvåa
  • U19 Divisie 1Holland2016/2017Tvåa
  • EredivisieHolland2012/2013Tvåa
  • Super CupHolland2012/2013Vinnare
  • KNVB BekerHolland2012/2013Tvåa
  • Super CupItaly2011/2012Vinnare
  • Serie AItaly2011/2012Tvåa
  • Super CupGermany2010/2011Vinnare
  • Serie AItaly2010/2011Vinnare
  • FIFA World CupWorld2010 South AfricaTvåa
  • UEFA Champions LeagueEurope2009/2010Tvåa
  • BundesligaGermany2009/2010Vinnare
  • DFB PokalGermany2009/2010Vinnare
  • Audi CupWorld2009Vinnare
  • BundesligaGermany2008/2009Tvåa
  • BundesligaGermany2007/2008Vinnare
  • DFB PokalGermany2007/2008Vinnare
  • Liga PokalGermany2007Vinnare
  • Liga PokalGermany2006Tvåa
  • La LigaSpain2005/2006Vinnare
  • Super CupSpain2005/2006Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2005/2006Vinnare
  • KNVB BekerHolland2004/2005Vinnare
  • EredivisieHolland2004/2005Vinnare
  • Super CupHolland2003/2004Vinnare
  • EredivisieHolland2003/2004Tvåa
  • Super CupHolland2002/2003Tvåa
  • EredivisieHolland2002/2003Vinnare
  • Super CupHolland2001/2002Vinnare
  • EredivisieHolland2001/2002Tvåa
  • KNVB BekerHolland2000/2001Tvåa
  • Super CupHolland2000/2001Vinnare
  • EredivisieHolland2000/2001Vinnare
  • EredivisieHolland1999/2000Vinnare
  • KNVB BekerHolland1998/1999Tvåa
  • Eerste DivisieHolland1994/1995Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.20 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.61snitt 1.842.11
HögstPSV Eindhoven1.96 p/m på 75
LägstAntwerp1.76 p/m på 107
Spann0.20 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

M. van Bommel
  • Resultatstark1.81 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. van Bommel med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare