FootSam
FOOTBALL DATA

M. Taylor

Uppdrag avslutade

England · 44 år

315 matcher, 3 klubbar mellan 2018 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

315matcher
116–90–109V–O–F
1.39poäng/match
37 %vinstprocent
438poäng
403–403mål
0målskillnad
91hållna nollor
11690109
Bäst iExeter City1.58 p/m207 matcher
Svagast iRotherham0.87 p/m55 matcher
Bästa säsong20211.78 p/m50 matcher
Flest matcherExeter City207 matcher

315 av 315 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
Exeter City2018–2022
Rotherham2022–2023
Bristol Rovers2023–2024

Poäng per match, period för period

Exeter City 2018–20221.58207
Bristol Rovers 2023–20241.2251
Rotherham 2022–20230.8852
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Exeter CityEngland2018–20222078864552942263281.58
RotherhamEngland2022–2023521016265287460.88
Bristol RoversEngland2023–202451188255477621.22

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.58 p/mExeter Citypå 207 matcher
Bästa målskillnad+0.33 per matchExeter City294–226 på 207 matcher
Flest matcher207Exeter City88–64–55
Flest vinster88Exeter Citypå 207 matcher
Flest poäng328Exeter Citypå 207 matcher
Längsta sejour207 matcherExeter City2018–2022

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232018 · Exeter City · 1.45 p/m på 49 matcher182019 · Exeter City · 1.62 p/m på 45 matcher192020 · Exeter City · 1.52 p/m på 50 matcher202021 · Exeter City · 1.78 p/m på 50 matcher212022 · Rotherham · 1.10 p/m på 50 matcher222023 · Bristol Rovers · 1.00 p/m på 49 matcher232024 · Bristol Rovers · 1.14 p/m på 22 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123RotherhamBristol Roverssnitt 1.39match 1315
Starkaste sträckan1.95 p/m+0.56 mot karriärsnittetMatch 152189 · 2021-09-112022-04-15Exeter City21 vinster av 38 · 5935
Svagaste sträckan0.79 p/m0.60 mot karriärsnittetMatch 219256 · 2022-12-102023-10-04Rotherham6 vinster av 38 · 3666

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-1-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.56.

3-4-1-288 34.2 %1.56 p/m
4-4-233 12.8 %1.36 p/m
4-2-3-131 12.1 %1.13 p/m
3-5-221 8.2 %1.52 p/m
4-3-318 7 %1.22 p/m
4-4-1-116 6.2 %1.56 p/m
3-1-4-213 5.1 %0.46 p/m
3-4-2-110 3.9 %1.30 p/m
5-3-27 2.7 %
3-4-36 2.3 %
5-4-15 1.9 %
4-5-13 1.2 %
3-5-1-12 0.8 %
4-1-4-12 0.8 %
4-3-1-21 0.4 %
4-3-2-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Exeter City
3-4-1-24-4-2
149
Rotherham
4-3-3
55
Bristol Rovers
4-2-3-13-4-1-2
53

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 257 matcher mellan 2018 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Exeter City2018-08-042022-10-01

FöreP. Tisdale1.34 351
UnderHan1.58 207+0.24
EfterGary Robert Caldwell1.29 139−0.29

Bristol Rovers2023-12-092024-12-14

FöreA. Mangan1.83 6
UnderHan1.17 53−0.66

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2018
  • League TwoEngland2021/2022Tvåa
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2018 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • League OneEngland2011/2012Vinnare
  • League TwoEngland2008/2009Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.71 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.72snitt 1.391.73
HögstExeter City1.58 p/m på 207
LägstRotherham0.87 p/m på 55
Spann0.71 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.28 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

M. Taylor
  • Rutinerad315 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare105 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Taylor med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare