FootSam
FOOTBALL DATA

M. Ševela

Aktiv

Slovakia · 50 år · Al-Adalah

145 matcher, 6 klubbar, 3 länder mellan 2015 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

145matcher
54–33–58V–O–F
1.34poäng/match
37 %vinstprocent
195poäng
198–222mål
-24målskillnad
29hållna nollor
543358
Bäst iZaglebie Lubin1.52 p/m65 matcher
Svagast iAl-Adalah0.96 p/m28 matcher
Bästa säsong20191.60 p/m35 matcher
Flest matcherZaglebie Lubin65 matcher

136 av 145 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Trenčín2015–2017
Zaglebie Lubin2019–2021
Abha2021–2022
Al-Adalah2022–2023
Al Okhdood2023–2024
Al-Adalah2024–nu

Poäng per match, period för period

Zaglebie Lubin 2019–20211.5265
Trenčín 2015–20171.4212
Abha 2021–20221.1729
Al-Adalah 2022–20231.0027
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Trenčín2015–2017125252019171.42
Slovan BratislavaSlovakia2017–20196402151012
Zaglebie LubinPoland2019–20216528152210288991.52
AbhaSaudi-Arabia2021–20222997132746341.17
Al-AdalahSaudi-Arabia2022–20232776143053271.00
Al OkhdoodSaudi-Arabia2023–2024inga matcher i vår databas
Al-AdalahSaudi-Arabia2024–nu1001020

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.52 p/mZaglebie Lubinpå 65 matcher
Bästa målskillnad+0.22 per matchZaglebie Lubin102–88 på 65 matcher
Flest matcher65Zaglebie Lubin28–15–22
Flest vinster28Zaglebie Lubinpå 65 matcher
Flest poäng99Zaglebie Lubinpå 65 matcher
Längsta sejour65 matcherZaglebie Lubin2019–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Trenčín · 1.50 p/m på 2 matcher152016 · Trenčín · 1.17 p/m på 6 matcher162017 · Trenčín · 1.75 p/m på 4 matcher172018 · Slovan Bratislava · 2.00 p/m på 6 matcher182019 · Zaglebie Lubin · 1.60 p/m på 35 matcher192020 · Zaglebie Lubin · 1.45 p/m på 33 matcher202021 · Abha · 1.17 p/m på 30 matcher212022 · Al-Adalah · 1.00 p/m på 27 matcher222023 · Al-Adalah · 0.00 p/m på 1 matcher232025 · Al-Adalah · 0.00 p/m på 1 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Slovan BratislavaZaglebie LubinAbhaAl-Adalahsnitt 1.34match 1145
Starkaste sträckan1.74 p/m+0.40 mot karriärsnittetMatch 2360 · 2019-09-242020-10-03Zaglebie Lubin20 vinster av 38 · 6446
Svagaste sträckan0.89 p/m0.45 mot karriärsnittetMatch 108145 · 2022-02-192024-09-23AbhaAl-Adalah8 vinster av 38 · 3668

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.55 mot 1.24.

4-2-3-129 22.7 %1.24 p/m
4-1-4-128 21.9 %1.43 p/m
4-3-311 8.6 %1.45 p/m
4-4-211 8.6 %1.55 p/m
5-3-210 7.8 %1.20 p/m
3-4-2-17 5.5 %
3-4-37 5.5 %
4-1-3-25 3.9 %
4-4-1-15 3.9 %
5-4-15 3.9 %
4-3-2-14 3.1 %
4-3-1-22 1.6 %
3-1-4-21 0.8 %
3-5-1-11 0.8 %
3-5-21 0.8 %
4-5-11 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Zaglebie Lubin
4-2-3-14-1-4-1
60
Abha
5-3-2
29
Al-Adalah
4-1-4-1
26
Slovan Bratislava
4-1-3-24-1-4-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 128 matcher mellan 2016 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Trenčín2015-07-142017-07-20

UnderHan1.42 12
EfterR. Moniz1.88 8+0.46

Zaglebie Lubin2019-09-212021-05-16

FöreB. van Dael1.38 32
UnderHan1.52 65+0.14
EfterD. Zuraw1.24 21−0.28

Abha2021-08-122022-06-27

UnderHan1.13 31
EfterSven Ludwig Vandenbroeck0.67 6−0.46

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 2 andraplatser sedan 2015
15
16
17
18
19

Ett steg per år från 2015 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Tipsport LigaEurope2019Tvåa
  • 1. ligaSlovakia2018/2019Vinnare
  • 1. ligaSlovakia2017/2018Tvåa
  • CupSlovakia2017/2018Vinnare
  • 1. ligaSlovakia2015/2016Vinnare
  • CupSlovakia2015/2016Vinnare
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2015 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • 2. ligaSlovakia2010/2011Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.56 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.81snitt 1.301.67
HögstZaglebie Lubin1.52 p/m på 65
LägstAl-Adalah0.96 p/m på 28
Spann0.56 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.24 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

M. Ševela
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Ševela med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare