FootSam
FOOTBALL DATA

M. SatsiasUppdrag avslutade

Cyprus · 48 år

120 matcher, 9 klubbar, 2 länder mellan 2018 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

120matcher
29–36–55V–O–F
1.02poäng/match
24 %vinstprocent
123poäng
137–169mål
-32målskillnad
34hållna nollor
293655
Bäst iEthnikos Achna1.36 p/m28 matcher
Svagast iEnosis0.98 p/m47 matcher
Bästa säsong20231.18 p/m33 matcher
Flest matcherEnosis47 matcher

111 av 120 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Omonia Aradippou2017–2019
Sparti2019
Ermis2020–2021
Doxa2021
Enosis2021–2023
Ethnikos Achna2023–2024
Lamia2024
AEL2024–2025

Poäng per match, period för period

Ethnikos Achna 2023–20241.2825
Enosis 2021–20230.9847
Ermis 2020–20210.7914
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Omonia AradippouCyprus2017–20191001030
Sparti2019inga matcher i vår databas
ErmisCyprus2020–2021141851019110.79
DoxaCyprus202163218211
EnosisCyprus2021–2023471210255261460.98
KarmiotissaCyprus20234013171
Ethnikos AchnaCyprus2023–2024258893843321.28
LamiaGreece20245122485
AELCyprus2024–202552301149

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.36 p/mEthnikos Achnapå 28 matcher
Bästa målskillnad+0.04 per matchEthnikos Achna49–48 på 28 matcher
Flest matcher47Enosis12–10–25
Flest vinster12Enosispå 47 matcher
Flest poäng46Enosispå 47 matcher
Längsta sejour47 matcherEnosis2021–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232018 · Omonia Aradippou · 0.00 p/m på 1 matcher182020 · Ermis · 0.92 p/m på 24 matcher202021 · Enosis · 1.00 p/m på 5 matcher212022 · Enosis · 0.98 p/m på 42 matcher222023 · Ethnikos Achna · 1.18 p/m på 33 matcher232024 · AEL · 1.07 p/m på 15 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ErmisDoxaEnosisKarmiotissaEthnikos AchnaLamiaAELsnitt 1.02match 1120
Starkaste sträckan1.37 p/m+0.35 mot karriärsnittetMatch 78115 · 2023-11-032024-12-22Ethnikos AchnaLamiaAEL13 vinster av 38 · 6460
Svagaste sträckan0.76 p/m0.26 mot karriärsnittetMatch 2966 · 2022-03-092023-04-29Enosis7 vinster av 38 · 3052

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.50.

3-4-322 21 %1.50 p/m
4-2-3-119 18.1 %0.95 p/m
4-3-316 15.2 %0.69 p/m
4-4-214 13.3 %1.36 p/m
3-4-2-19 8.6 %
5-4-19 8.6 %
5-3-27 6.7 %
3-5-25 4.8 %
3-4-1-22 1.9 %
4-1-4-11 1 %
4-4-1-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Enosis
4-3-33-4-2-13-4-34-4-2
39
Ethnikos Achna
3-4-34-2-3-1
26
Ermis
4-4-25-3-2
12
Doxa
4-2-3-13-4-3
9
AEL
3-4-34-2-3-14-4-25-3-2
9

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 105 matcher mellan 2020 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Ermis2020-11-072021-02-04

FöreN. Andronikou1.63 8
UnderHan0.73 15−0.90
EfterN. Martides0.80 5+0.07

Doxa2021-03-122021-05-17

FöreC. Sakkas1.13 30
UnderHan1.22 9+0.09

Karmiotissa2023-09-032023-10-06

UnderHan0.20 5
EfterC. Charalambous0.96 23+0.76

Ethnikos Achna2023-11-032024-04-13

UnderHan1.36 28
EfterB. Gjurev0.80 5−0.56

Lamia2024-08-192024-09-22

FöreLeonidas Vokolos1.08 48
UnderHan1.00 5−0.08

AEL2024-11-302025-01-24

FöreChris Coleman1.33 12
UnderHan1.10 10−0.23
EfterM. Nikolaou1.16 19+0.06

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

19 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • 1. DivisionCyprus2016/2017Vinnare
  • CupCyprus2016/2017Tvåa
  • Super CupCyprus2016/2017Tvåa
  • 1. DivisionCyprus2015/2016Vinnare
  • Super CupCyprus2015/2016Tvåa
  • 1. DivisionCyprus2014/2015Vinnare
  • CupCyprus2014/2015Vinnare
  • 1. DivisionCyprus2013/2014Vinnare
  • CupCyprus2013/2014Vinnare
  • Super CupCyprus2013/2014Vinnare
  • 1. DivisionCyprus2012/2013Vinnare
  • Super CupCyprus2011/2012Vinnare
  • 1. DivisionCyprus2010/2011Vinnare
  • CupCyprus2009/2010Tvåa
  • Super CupCyprus2009/2010Vinnare
  • 1. DivisionCyprus2008/2009Vinnare
  • Super CupCyprus2008/2009Vinnare
  • 1. DivisionCyprus2007/2008Tvåa
  • CupCyprus2007/2008Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.38 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.83snitt 1.121.51
HögstEthnikos Achna1.36 p/m på 28
LägstEnosis0.98 p/m på 47
Spann0.38 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

M. Satsias
  • Tunga uppdrag1.02 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Resande tränare8 klubbar, 15 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Satsias med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare