FootSam
FOOTBALL DATA

M. Salas

Uppdrag avslutade

Chile · 58 år

136 matcher, 11 klubbar, 2 länder mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

136matcher
51–29–56V–O–F
1.34poäng/match
38 %vinstprocent
182poäng
185–184mål
+1målskillnad
37hållna nollor
512956
Bäst iNublense1.44 p/m39 matcher
Svagast iHuachipato1.24 p/m49 matcher
Bästa säsong20241.44 p/m39 matcher
Flest matcherHuachipato49 matcher

109 av 136 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Chile U202012–2013
U. Catolica2014–2017
Colo Colo2018–2020
Huachipato2021–2022
Deportes Temuco2024–2025

Poäng per match, period för period

Nublense 20241.4935
Magallanes 20231.4122
Huachipato 2021–20221.2449
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Barnechea2012inga matcher i vår databas
Chile U202012–2013inga matcher i vår databas
HuachipatoChile2014inga matcher i vår databas
U. CatolicaChile2014–20172101353
Sporting CristalPeru2018inga matcher i vår databas
Colo ColoChile2018–2020971120822
Alianza LimaPeru20203012471
Wadi Degla2021inga matcher i vår databas
HuachipatoChile2021–2022491710225265611.24
MagallanesChile2023229493534311.41
NublenseChile2024351410115636521.49
Deportes TemucoChile2024–202551225105

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.44 p/mNublensepå 39 matcher
Bästa målskillnad+0.44 per matchNublense60–43 på 39 matcher
Flest matcher49Huachipato17–10–22
Flest vinster17Huachipatopå 49 matcher
Flest poäng61Huachipatopå 49 matcher
Längsta sejour49 matcherHuachipato2021–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · U. Catolica · 3.00 p/m på 1 matcher162017 · U. Catolica · 0.00 p/m på 1 matcher172019 · Colo Colo · 2.38 p/m på 8 matcher192020 · Colo Colo · 0.44 p/m på 9 matcher202021 · Huachipato · 1.27 p/m på 11 matcher212022 · Huachipato · 1.24 p/m på 38 matcher222023 · Magallanes · 1.42 p/m på 24 matcher232024 · Nublense · 1.44 p/m på 39 matcher242025 · Deportes Temuco · 1.00 p/m på 5 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Colo ColoAlianza LimaHuachipatoMagallanesNublenseDeportes Temucosnitt 1.34match 1136
Starkaste sträckan1.53 p/m+0.19 mot karriärsnittetMatch 89126 · 2023-11-122024-10-24MagallanesNublense16 vinster av 38 · 6442
Svagaste sträckan1.16 p/m0.18 mot karriärsnittetMatch 1249 · 2020-02-022022-07-09Colo ColoAlianza LimaHuachipato12 vinster av 38 · 4153

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.75 mot 1.17.

4-3-330 30.6 %1.17 p/m
4-2-3-125 25.5 %1.20 p/m
4-4-216 16.3 %1.75 p/m
3-4-38 8.2 %
3-5-25 5.1 %
3-4-1-24 4.1 %
5-3-23 3.1 %
4-1-4-12 2 %
4-3-1-22 2 %
3-4-2-11 1 %
4-1-3-21 1 %
4-5-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Huachipato
4-3-34-2-3-1
41
Nublense
4-4-24-2-3-14-3-3
30
Magallanes
3-4-34-3-34-4-2
18

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 98 matcher mellan 2020 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Colo Colo2020-01-182020-02-24

UnderHan1.00 7
EfterG. Jara1.00 12

Huachipato2021-10-052022-11-05

UnderHan1.24 49
EfterGustavo Álvarez1.91 32+0.67

Nublense2024-02-172024-11-17

FöreH. Caputto1.14 7
UnderHan1.44 39+0.30

Deportes Temuco2025-01-262025-04-05

UnderHan1.00 5
EfterE. Valencia0.89 9−0.11

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

6titlar och 6 andraplatser sedan 2012
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2013 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Copa ChileChile2024Tvåa
  • Copa ChileChile2023Tvåa
  • Play-offs 1/2Chile2021Vinnare
  • Primera DivisiónChile2019Tvåa
  • Copa ChileChile2019Vinnare
  • Liga 1Peru2018Vinnare
  • Super CupChile2017Tvåa
  • Primera DivisiónChile2016/2017 AperturaVinnare
  • Super CupChile2016Vinnare
  • Primera DivisiónChile2015/2016 ClausuraVinnare
  • Primera DivisiónChile2015/2016 AperturaTvåa
  • Copa ChileChile2013Tvåa
6 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2012 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Primera DivisiónChile1998Vinnare
  • Primera DivisiónChile1997 ClausuraVinnare
  • Primera DivisiónChile1997 AperturaTvåa
  • Primera DivisiónChile1996Vinnare
  • Copa ChileChile1996Vinnare
  • Copa ChileChile1993Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.20 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.09snitt 1.351.59
HögstNublense1.44 p/m på 39
LägstHuachipato1.24 p/m på 49
Spann0.20 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.10 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

M. Salas
  • Resande tränare7 klubbar, 19 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Salas med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare