FootSam
FOOTBALL DATA

M. McCarthy

Uppdrag avslutade

Republic of Ireland · 67 år

558 matcher, 8 klubbar, 3 länder mellan 1996 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

558matcher
185–146–227V–O–F
1.26poäng/match
33 %vinstprocent
701poäng
673–734mål
-61målskillnad
145hållna nollor
185146227
Bäst iRepublic of Ireland1.61 p/m79 matcher
Svagast iSunderland0.27 p/m37 matcher
Bästa säsong20141.57 p/m51 matcher
Flest matcherIpswich279 matcher

164 av 558 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

19922026
Millwall1992–1996
Sunderland2003–2006
Wolves2006–2012
Ipswich2012–2018
Apoel Nicosia2020–2021

Poäng per match, period för period

Republic of Ireland 2018–20201.9010
Republic of Ireland 1996–20021.5768
Cardiff 20211.5634
Ipswich 2012–20181.41276
Wolves 2006–20120.99103
Blackpool 20230.6913
Sunderland 2003–20060.2737
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
MillwallEngland1992–1996inga matcher i vår databas
Republic of Ireland1996–200268292019112661071.57
SunderlandEngland2003–20063724312069100.27
WolvesEngland2006–20121032624531141711020.99
IpswichEngland2012–201827610477953393323891.41
Republic of Ireland2018–202010541137191.90
Apoel NicosiaCyprus2020–20216213557
CardiffWales202134141195143531.56
BlackpoolEngland202313238142390.69

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.61 p/mRepublic of Irelandpå 79 matcher
Bästa målskillnad+0.66 per matchRepublic of Ireland125–73 på 79 matcher
Flest matcher279Ipswich105–78–96
Flest vinster105Ipswichpå 279 matcher
Flest poäng393Ipswichpå 279 matcher
Längsta sejour276 matcherIpswich2012–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01239622

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SunderlandWolvesIpswichRepublic of IrelandApoel NicosiaCardiffBlackpoolsnitt 1.26match 1558
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.66 mot karriärsnittetMatch 2360 · 1998-04-222002-04-17Republic of Ireland21 vinster av 38 · 6528
Svagaste sträckan0.26 p/m1.00 mot karriärsnittetMatch 67104 · 2002-09-072006-02-15Republic of IrelandSunderland2 vinster av 38 · 2374

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 1.82 mot 1.07.

4-2-3-145 28.5 %1.07 p/m
4-4-221 13.3 %1.29 p/m
5-3-217 10.8 %0.82 p/m
3-5-214 8.9 %1.21 p/m
3-4-2-112 7.6 %1.25 p/m
3-4-1-211 7 %1.82 p/m
4-3-311 7 %1.36 p/m
3-4-38 5.1 %
5-4-14 2.5 %
4-2-2-23 1.9 %
4-4-1-13 1.9 %
3-1-4-22 1.3 %
4-1-4-12 1.3 %
4-3-1-22 1.3 %
4-5-12 1.3 %
4-1-3-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Ipswich
4-2-3-14-4-2
90
Cardiff
3-4-2-13-4-1-2
38
Blackpool
4-2-3-1
14
Apoel Nicosia
4-2-3-14-3-1-2
8
Republic of Ireland
4-2-3-14-4-2
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 158 matcher mellan 2016 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Wolves2009-08-152012-01-31

FöreD. Jones0.87 38
UnderHan0.99 103+0.12

Republic of Ireland2019-03-232020-10-08

FöreM. O'Neill1.43 56
UnderHan1.82 11+0.39

Apoel Nicosia2020-11-072021-01-05

UnderHan0.88 8
EfterS. Poursaitidis1.70 30+0.82

Cardiff2021-01-272021-10-23

FöreNeil Harris1.45 62
UnderHan1.39 38−0.06
EfterS. Morison1.24 45−0.15

Blackpool2023-01-282023-04-07

FöreMichael Antony Appleton1.03 29
UnderHan0.64 14−0.39
EfterS. Dobbie1.50 6+0.86

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 0 andraplatser sedan 1992
04
05
06
07
08

Ett steg per år från 2004 till 2008, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • ChampionshipEngland2008/2009Vinnare
  • ChampionshipEngland2004/2005Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.34 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.11snitt 1.281.77
HögstRepublic of Ireland1.61 p/m på 79
LägstSunderland0.27 p/m på 37
Spann1.34 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.34 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

M. McCarthy
  • Rutinerad558 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. McCarthy med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare