FootSam
FOOTBALL DATA

M. Lindström

Aktiv

Sweden · 46 år · Ariana

90 matcher, 4 klubbar mellan 2017 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

90matcher
33–18–39V–O–F
1.30poäng/match
37 %vinstprocent
117poäng
125–128mål
-3målskillnad
22hållna nollor
331839
Bäst iTvååker1.80 p/m49 matcher
Svagast iHelsingborg0.67 p/m27 matcher
Bästa säsong20211.67 p/m27 matcher
Flest matcherTvååker49 matcher

78 av 90 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Tvååker2017–2018
Eskilsminne2019–2020
Tvååker2020–2021
Helsingborg2022–2023
Ariana2024–nu

Poäng per match, period för period

Tvååker 2017–20182.0812
Tvååker 2020–20211.7919
Eskilsminne 2019–20200.7914
Helsingborg 2022–20230.7524
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
TvååkerSweden2017–2018128132612252.08
EskilsminneSweden2019–202014329930110.79
TvååkerSweden2020–2021199733119341.79
HelsingborgSweden2022–20232453162743180.75
ArianaSweden2024–nuinga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.80 p/mTvååkerpå 49 matcher
Bästa målskillnad+0.76 per matchTvååker89–52 på 49 matcher
Flest matcher49Tvååker25–13–11
Flest vinster25Tvååkerpå 49 matcher
Flest poäng88Tvååkerpå 49 matcher
Längsta sejour24 matcherHelsingborg2022–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232017 · Tvååker · 2.08 p/m på 12 matcher172019 · Eskilsminne · 1.20 p/m på 5 matcher192020 · Tvååker · 1.21 p/m på 19 matcher202021 · Tvååker · 1.67 p/m på 27 matcher212022 · Helsingborg · 0.75 p/m på 24 matcher222023 · Helsingborg · 0.00 p/m på 3 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123EskilsminneTvååkerHelsingborgsnitt 1.30match 190
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.36 mot karriärsnittetMatch 2663 · 2020-07-192021-10-30EskilsminneTvååker17 vinster av 38 · 6341
Svagaste sträckan0.92 p/m0.38 mot karriärsnittetMatch 5390 · 2021-08-212023-04-15TvååkerHelsingborg10 vinster av 38 · 4858

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 0.80.

4-2-3-110 43.5 %0.80 p/m
4-3-310 43.5 %0.00 p/m
4-4-22 8.7 %
4-5-11 4.3 %

Startformationen som källan skrev den, för 23 matcher mellan 2022 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Tvååker2017-07-292017-10-14

UnderHan2.08 12
EfterM. Lundkvist1.20 25−0.88

Tvååker2020-10-042021-10-30

FöreM. Lundkvist1.20 25
UnderHan1.70 37+0.50
EfterP. Krantz1.46 125−0.24

Helsingborg2022-05-292023-04-15

FöreJ. Lennartsson1.26 46
UnderHan0.67 27−0.59
EfterStuart Baxter1.29 28+0.62

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

8 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Svenska CupenSweden2013/2014Tvåa
  • Super CupSweden2012Vinnare
  • AllsvenskanSweden2011Vinnare
  • Svenska CupenSweden2011Vinnare
  • Super CupSweden2011Vinnare
  • AllsvenskanSweden2010Tvåa
  • Svenska CupenSweden2010Vinnare
  • SuperligaDenmark2007/2008Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.13 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.52snitt 1.401.95
HögstTvååker1.80 p/m på 49
LägstHelsingborg0.67 p/m på 27
Spann1.13 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Lindström med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.