FootSam
FOOTBALL DATA

Luis Enrique Martínez García

Aktiv

Spain · 56 år · Paris Saint Germain

452 matcher, 6 klubbar, 3 länder mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

452matcher
290–80–82V–O–F
2.10poäng/match
64 %vinstprocent
950poäng
1063–437mål
+626målskillnad
178hållna nollor
2908082
Bäst iBarcelona2.40 p/m151 matcher
Svagast iCelta Vigo1.28 p/m36 matcher
Bästa säsong20142.49 p/m51 matcher
Flest matcherParis Saint Germain177 matcher

272 av 452 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Barcelona B2009–2011
AS Roma2011–2012
Celta Vigo2013–2014
Barcelona2014–2017
Spain2018–2019
Spain2019–2022

Poäng per match, period för period

Barcelona 2014–20172.39148
Paris Saint Germain 2023–nu2.19177
Spain 2019–20221.9238
AS Roma 2011–20121.4738
Celta Vigo 2013–20141.2836
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Barcelona BSpain2009–2011inga matcher i vår databas
AS RomaItaly2011–201238168146054561.47
Celta VigoSpain2013–201436137164552461.28
BarcelonaSpain2014–201714811217194161143532.39
Spain2018–20199612221019
Spain2019–202238201357628731.92
Paris Saint GermainFrance2023–nu17711833264251743872.19

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.40 p/mBarcelonapå 151 matcher
Bästa målskillnad+2.05 per matchBarcelona428–118 på 151 matcher
Flest matcher177Paris Saint Germain118–33–26
Flest vinster118Paris Saint Germainpå 177 matcher
Flest poäng387Paris Saint Germainpå 177 matcher
Längsta sejour177 matcherParis Saint Germain2023–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231126

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Celta VigoBarcelonaSpainParis Saint Germainsnitt 2.10match 1452
Starkaste sträckan2.61 p/m+0.51 mot karriärsnittetMatch 88125 · 2014-11-052015-06-06Barcelona32 vinster av 38 · 11224
Svagaste sträckan1.16 p/m0.94 mot karriärsnittetMatch 2057 · 2012-02-012014-01-06AS RomaCelta Vigo12 vinster av 38 · 5363

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 2.20 mot 2.15.

4-3-3226 83.4 %2.15 p/m
3-4-310 3.7 %2.20 p/m
4-2-3-17 2.6 %
3-3-1-35 1.8 %
4-1-4-15 1.8 %
4-2-2-24 1.5 %
4-3-1-24 1.5 %
3-4-2-13 1.1 %
3-1-4-22 0.7 %
3-4-1-22 0.7 %
4-4-22 0.7 %
3-5-21 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Barcelona
4-3-3
50
Spain
4-3-3
45

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 271 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

AS Roma2011-09-112012-05-13

UnderHan1.47 38
EfterZ. Zeman1.55 22+0.08

Barcelona2014-08-242017-05-21

UnderHan2.40 151
EfterErnesto Valverde Tejedor2.22 137−0.18

Spain2018-07-012019-06-10

UnderHan2.27 11
EfterRobert Moreno2.33 6+0.06

Spain2020-09-032022-12-06

FöreRobert Moreno2.33 6
UnderHan1.90 39−0.43

Paris Saint Germain2023-08-122026-08-28

FöreChristophe Galtier2.16 50
UnderHan2.19 177+0.03

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

15titlar och 3 andraplatser sedan 2009
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2014 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 18 meriter
  • Trophée des ChampionsFrance2024/2025Vinnare
  • Ligue 1France2024/2025Vinnare
  • Coupe de FranceFrance2023/2024Vinnare
  • Trophée des ChampionsFrance2023/2024Vinnare
  • Ligue 1France2023/2024Vinnare
  • La LigaSpain2016/2017Tvåa
  • Super CupSpain2016/2017Vinnare
  • Copa del ReySpain2016/2017Vinnare
  • Trofeo Joan GamperWorld2016Vinnare
  • Supercopa de CatalunyaSpain2016Tvåa
  • La LigaSpain2015/2016Vinnare
  • Copa del ReySpain2015/2016Vinnare
  • Super CupSpain2015/2016Tvåa
  • UEFA Super CupEurope2015/2016Vinnare
  • FIFA Intercontinental CupWorld2015 JapanVinnare
  • Copa del ReySpain2014/2015Vinnare
  • La LigaSpain2014/2015Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2014/2015Vinnare
14 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2009 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • La LigaSpain2003/2004Tvåa
  • La LigaSpain1999/2000Tvåa
  • Super CupSpain1999/2000Tvåa
  • Super CupSpain1998/1999Tvåa
  • La LigaSpain1998/1999Vinnare
  • Copa del ReySpain1997/1998Vinnare
  • Super CupSpain1997/1998Tvåa
  • La LigaSpain1997/1998Vinnare
  • UEFA Super CupEurope1997/1998Vinnare
  • Copa del ReySpain1996/1997Vinnare
  • La LigaSpain1996/1997Tvåa
  • Super CupSpain1996/1997Vinnare
  • UEFA Cup Winners' CupEurope1996/1997Vinnare
  • Copa del ReySpain1995/1996Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.12 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.13snitt 2.102.55
HögstBarcelona2.40 p/m på 151
LägstCelta Vigo1.28 p/m på 36
Spann1.12 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.35 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Luis Enrique Martínez García
  • Resultatstark2.10 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad452 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Luis Enrique Martínez García med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare