FootSam
FOOTBALL DATA

Kim Byung-Soo

Aktiv

Korea Republic · 55 år · Daegu FC

186 matcher, 5 klubbar mellan 2018 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

186matcher
54–51–81V–O–F
1.15poäng/match
29 %vinstprocent
213poäng
234–278mål
-44målskillnad
38hållna nollor
545181
Bäst iGangwon FC1.27 p/m128 matcher
Svagast iSuwon Bluewings0.85 p/m20 matcher
Bästa säsong20191.37 p/m41 matcher
Flest matcherGangwon FC128 matcher

181 av 186 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Gangwon FC2018–2021
Daegu FC2025–nu

Poäng per match, period för period

Gangwon FC 2018–20211.28125
Suwon Bluewings 20231.0017
Daegu FC 2025–nu0.8938
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Yeungnam University2014–2016inga matcher i vår databas
Seoul E-Land FCSouth-Korea2017inga matcher i vår databas
Gangwon FCSouth-Korea2018–20211254331511661751601.28
Suwon BluewingsSouth-Korea2023174581926171.00
Daegu FCSouth-Korea2025–nu38713184767340.89

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.27 p/mGangwon FCpå 128 matcher
Bästa målskillnad-0.10 per matchGangwon FC167–180 på 128 matcher
Flest matcher128Gangwon FC43–33–52
Flest vinster43Gangwon FCpå 128 matcher
Flest poäng162Gangwon FCpå 128 matcher
Längsta sejour125 matcherGangwon FC2018–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123181920212325

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Suwon BluewingsDaegu FCsnitt 1.15match 1186
Starkaste sträckan1.53 p/m+0.38 mot karriärsnittetMatch 1148 · 2018-10-202019-09-15Gangwon FC17 vinster av 38 · 5551
Svagaste sträckan0.71 p/m0.44 mot karriärsnittetMatch 131168 · 2023-05-272025-06-21Suwon BluewingsDaegu FC6 vinster av 38 · 3763

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.21 mot 1.17.

3-4-346 38.3 %1.17 p/m
4-3-326 21.7 %0.85 p/m
4-4-224 20 %1.21 p/m
3-5-29 7.5 %
5-4-15 4.2 %
4-2-3-14 3.3 %
4-1-4-12 1.7 %
4-4-1-12 1.7 %
3-1-4-21 0.8 %
4-2-2-21 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Gangwon FC
3-4-34-3-3
64
Daegu FC
4-4-23-4-34-3-3
38
Suwon Bluewings
3-4-34-3-3
18

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 120 matcher mellan 2020 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Gangwon FC2018-08-152021-11-28

FöreSong Kyung-Seob1.23 22
UnderHan1.27 128+0.04
EfterChoi Yong-Soo1.17 63−0.10

Suwon Bluewings2023-05-212023-09-23

FöreLee Byung-Geun1.13 47
UnderHan0.85 20−0.28
EfterYeom Ki-Hun1.89 9+1.04

Daegu FC2025-02-162025-04-13

FörePark Chang-Hyun1.09 34
UnderHan0.78 9−0.31

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.42 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.70snitt 1.151.42
HögstGangwon FC1.27 p/m på 128
LägstSuwon Bluewings0.85 p/m på 20
Spann0.42 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.18 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

Kim Byung-Soo
  • Tunga uppdrag1.15 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Kim Byung-Soo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.