FootSam
FOOTBALL DATA

Kent NielsenAktiv

Denmark · 64 år · Silkeborg

513 matcher, 3 klubbar mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

513matcher
199–116–198V–O–F
1.39poäng/match
39 %vinstprocent
713poäng
766–729mål
+37målskillnad
120hållna nollor
199116198
Bäst iAaB1.56 p/m155 matcher
Svagast iOdense1.30 p/m110 matcher
Bästa säsong20132.08 p/m40 matcher
Flest matcherSilkeborg248 matcher

306 av 513 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
AaB2010–2015
Odense2015–2018
Silkeborg2019–2025
Silkeborg2025–nu

Poäng per match, period för period

AaB 2010–20151.56155
Silkeborg 2019–20251.37202
Odense 2015–20181.32108
Silkeborg 2025–nu1.1346
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AaBDenmark2010–20151556935512301982421.56
OdenseDenmark2015–20181084023451431421431.32
SilkeborgDenmark2019–20252027648783302932761.37
SilkeborgDenmark2025–nu461410225990521.13

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.56 p/mAaBpå 155 matcher
Bästa målskillnad+0.21 per matchAaB230–198 på 155 matcher
Flest matcher248Silkeborg90–58–100
Flest vinster90Silkeborgpå 248 matcher
Flest poäng328Silkeborgpå 248 matcher
Längsta sejour202 matcherSilkeborg2019–2025

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · AaB · 1.33 p/m på 33 matcher112012 · AaB · 1.46 p/m på 35 matcher2013 · AaB · 2.08 p/m på 40 matcher2014 · AaB · 1.36 p/m på 47 matcher2015 · Odense · 1.40 p/m på 35 matcher2016 · Odense · 1.21 p/m på 38 matcher2017 · Odense · 1.30 p/m på 37 matcher2019 · Silkeborg · 1.00 p/m på 36 matcher2020 · Silkeborg · 1.50 p/m på 2 matcher2021 · Silkeborg · 1.53 p/m på 34 matcher2022 · Silkeborg · 1.33 p/m på 46 matcher2023 · Silkeborg · 1.35 p/m på 40 matcher2024 · Silkeborg · 1.59 p/m på 44 matcher2025 · Silkeborg · 1.21 p/m på 39 matcher2026 · Silkeborg · 0.71 p/m på 7 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123OdenseSilkeborgsnitt 1.39match 1513
Starkaste sträckan2.11 p/m+0.72 mot karriärsnittetMatch 73110 · 2013-08-172014-07-26AaB24 vinster av 38 · 7741
Svagaste sträckan0.87 p/m0.52 mot karriärsnittetMatch 249286 · 2017-12-042019-12-02OdenseSilkeborg9 vinster av 38 · 6077

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-2-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.44 mot 1.23.

4-3-2-198 36.3 %1.23 p/m
4-3-379 29.3 %1.44 p/m
4-4-256 20.7 %1.16 p/m
4-1-4-113 4.8 %0.69 p/m
3-4-2-16 2.2 %
4-3-1-24 1.5 %
3-4-33 1.1 %
3-5-23 1.1 %
4-4-1-13 1.1 %
4-2-3-12 0.7 %
3-2-4-11 0.4 %
3-4-1-21 0.4 %
5-3-21 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Silkeborg
4-3-2-14-3-3
213
Odense
4-4-2
57

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 270 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Odense2015-07-192018-05-13

UnderHan1.30 110
EfterJ. Michelsen1.41 106+0.11

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 1 andraplats sedan 2010
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2013 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • The Atlantic CupWorld2024Vinnare
  • DBU PokalenDenmark2023/2024Vinnare
  • 1. DivisionDenmark2020/2021Tvåa
  • SuperligaDenmark2013/2014Vinnare
  • DBU PokalenDenmark2013/2014Vinnare
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2010 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • UEFA European ChampionshipEurope1992 SwedenVinnare
  • UEFA European Championship QualifiersEurope1992 SwedenVinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.26 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.15snitt 1.391.71
HögstAaB1.56 p/m på 155
LägstOdense1.30 p/m på 110
Spann0.26 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.11 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Kent Nielsen
  • Rutinerad513 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare171 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Kent Nielsen med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare