FootSam
FOOTBALL DATA

Karel GeraertsAktiv

Belgium · 44 år · Reims

130 matcher, 3 klubbar, 3 länder mellan 2022 och 2026.

01

Hur har han presterat?

50 %
Matcher som slutat med seger65 av 130 matcher
32 %
Matcher med hållen nolla42 av 130 matcher
Målbilden
1.80gjorda per match
1.28insläppta per match
Båda snitten på 130 matcher
130matcher
65–33–32V–O–F
1.75poäng/match
50 %vinstprocent
228poäng
234–166mål
+68målskillnad
42hållna nollor
653332

Vinster 65Oavgjorda 33Förluster 32

Bäst iUnion St. Gilloise2.04 p/m57 matcher
Svagast iFC Schalke 041.30 p/m 33 matcher
Bästa säsong20222.04 p/m 57 matcher
Flest matcherUnion St. Gilloise57 matcher

130 av 130 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20222026
FC Schalke 042023–2024
Reims2025–nu

Poäng per match, period för period

Union St. Gilloise 2022–20232.0756
Reims 2025–nu1.7340
FC Schalke 04 2023–20241.3931
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Union St. GilloiseBelgium2022–202356351110112671162.07
FC Schalke 04Germany2023–202431127125151431.39
ReimsFrance2025–nu40181576738691.73

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.04 p/mUnion St. Gilloisepå 57 matcher
Bästa målskillnad+0.75 per matchUnion St. Gilloise113–70 på 57 matcher
Flest matcher57Union St. Gilloise35–11–11
Flest vinster35Union St. Gilloisepå 57 matcher
Flest poäng116Union St. Gilloisepå 57 matcher
Längsta sejour56 matcherUnion St. Gilloise2022–2023

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232022 · Union St. Gilloise · 2.04 p/m på 57 matcher222023 · FC Schalke 04 · 1.38 p/m på 26 matcher232024 · FC Schalke 04 · 1.00 p/m på 7 matcher242025 · Reims · 1.73 p/m på 40 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FC Schalke 04Reimssnitt 1.75match 1130
Starkaste sträckan2.29 p/m+0.54 mot karriärsnittetMatch 946 · 2022-09-042023-04-02Union St. Gilloise27 vinster av 38 · 8640
Svagaste sträckan1.26 p/m0.49 mot karriärsnittetMatch 5693 · 2023-05-282025-08-25Union St. GilloiseFC Schalke 04Reims13 vinster av 38 · 5966

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 1.93 mot 1.88.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

3-5-2Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
3-5-242 34.4 %1.88 p/m
4-2-3-125 20.5 %1.64 p/m
4-3-1-216 13.1 %1.50 p/m
3-4-1-214 11.5 %1.93 p/m
4-4-210 8.2 %1.40 p/m
5-3-25 4.1 %
4-3-33 2.5 %
4-1-4-12 1.6 %
5-4-12 1.6 %
3-4-2-11 0.8 %
3-4-31 0.8 %
4-2-2-21 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Union St. Gilloise
3-5-23-4-1-2
52
Reims
4-2-3-14-4-2
38
FC Schalke 04
4-3-1-2
32

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 122 matcher mellan 2022 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Union St. Gilloise2022-07-232023-06-04

FöreF. Mazzù2.07 45
UnderHan2.04 57−0.03
EfterAlexander Matthias Blessin2.07 58+0.03

FC Schalke 042023-10-222024-09-20

FöreM. Kreutzer1.03 34
UnderHan1.30 33+0.27

Reims2025-08-112026-05-09

FöreS. Diawara0.85 20
UnderHan1.73 40+0.88

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2022 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • First Division ABelgium2009/2010Tvåa
  • Super CupBelgium2007/2008Tvåa
  • CupBelgium2006/2007Tvåa
  • First Division ABelgium2005/2006Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.74 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.15snitt 1.762.19
HögstUnion St. Gilloise2.04 p/m på 57
LägstFC Schalke 041.30 p/m på 33
Spann0.74 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.30 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Karel Geraerts
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Karel Geraerts med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare