FootSam
FOOTBALL DATA

Jorge CostaUppdrag avslutade

Portugal · 54 år

123 matcher, 16 klubbar, 4 länder mellan 2010 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

123matcher
41–31–51V–O–F
1.25poäng/match
33 %vinstprocent
154poäng
150–168mål
-18målskillnad
28hållna nollor
413151
Bäst iGabon1.27 p/m30 matcher
Svagast iTours0.93 p/m27 matcher
Bästa säsong20151.27 p/m15 matcher
Flest matcherGabon30 matcher

67 av 123 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Olhanense2009–2010
CFR 1907 Cluj2011–2012
AEL2012–2013
Anorthosis2013–2014
Gabon2014–2016
Arouca2017
Tours2017–2018
Mumbai City2018–2020
GAZ Metan Medias2020–2021
Academico Viseu2022–2023
AVS2023–2024

Poäng per match, period för period

Academico Viseu 2022–20232.0911
Academica 20101.5012
Gabon 2014–20161.2730
Farense 20211.1021
Paços Ferreira 20141.0014
Tours 2017–20180.9327
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
OlhanensePortugal2009–2010inga matcher i vår databas
AcademicaPortugal2010125341915181.50
CFR 1907 ClujRomania2011–2012inga matcher i vår databas
AELCyprus2012–2013inga matcher i vår databas
AnorthosisCyprus2013–2014inga matcher i vår databas
Paços FerreiraPortugal2014144281529141.00
Gabon2014–201630108123331381.27
CS Sfaxien2017inga matcher i vår databas
AroucaPortugal2017inga matcher i vår databas
ToursFrance2017–20182767143344250.93
Mumbai City2018–2020inga matcher i vår databas
GAZ Metan Medias2020–2021inga matcher i vår databas
Equatorial Guinea2020inga matcher i vår databas
FarensePortugal2021215881827231.10
CS Sfaxien2022inga matcher i vår databas
Academico ViseuPortugal2022–2023117222312232.09
AVSPortugal2023–202473137910

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.27 p/mGabonpå 30 matcher
Bästa målskillnad+0.07 per matchGabon33–31 på 30 matcher
Flest matcher30Gabon10–8–12
Flest vinster10Gabonpå 30 matcher
Flest poäng38Gabonpå 30 matcher
Längsta sejour30 matcherGabon2014–2016

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Academica · 1.50 p/m på 12 matcher102013 · Paços Ferreira · 1.00 p/m på 14 matcher132014 · Gabon · 1.50 p/m på 8 matcher142015 · Gabon · 1.27 p/m på 15 matcher152016 · Gabon · 1.00 p/m på 7 matcher162017 · Tours · 0.93 p/m på 27 matcher172020 · Farense · 1.00 p/m på 19 matcher202021 · Farense · 2.00 p/m på 2 matcher212022 · Academico Viseu · 2.09 p/m på 11 matcher222023 · AVS · 1.63 p/m på 8 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Paços FerreiraGabonToursFarenseAcademico ViseuAVSsnitt 1.25match 1123
Starkaste sträckan1.53 p/m+0.28 mot karriärsnittetMatch 86123 · 2021-02-132024-06-02FarenseAcademico ViseuAVS16 vinster av 38 · 4846
Svagaste sträckan0.92 p/m0.33 mot karriärsnittetMatch 5188 · 2016-03-282021-02-21GabonToursFarense8 vinster av 38 · 4459

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.14 mot 0.87.

4-2-3-123 44.2 %0.87 p/m
4-3-314 26.9 %1.14 p/m
4-1-4-16 11.5 %
4-3-1-24 7.7 %
3-4-1-22 3.8 %
4-1-3-21 1.9 %
4-4-1-11 1.9 %
4-4-21 1.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Tours
4-3-34-2-3-1
23
Farense
4-2-3-14-1-4-1
19

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 52 matcher mellan 2017 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Paços Ferreira2014-02-052014-05-10

UnderHan1.00 14
EfterPaulo Fonseca1.38 34+0.38

Tours2017-11-242018-05-11

FöreG. Zoonekynd0.88 17
UnderHan0.93 27+0.05

Farense2021-02-042021-08-01

FöreSérgio Vieira0.95 20
UnderHan1.10 21+0.15

AVS2023-07-222024-06-02

UnderHan1.63 8
EfterVítor Campelos1.08 12−0.55

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2009
  • CupCyprus2012/2013Tvåa
12 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2009 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Primeira LigaPortugal2004/2005Tvåa
  • Super CupPortugal2004/2005Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2004/2005Tvåa
  • Inter Continental CupWorld2004Vinnare
  • Primeira LigaPortugal2003/2004Vinnare
  • Taça de PortugalPortugal2003/2004Tvåa
  • Super CupPortugal2003/2004Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2003/2004Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2003/2004Tvåa
  • Primeira LigaPortugal2002/2003Vinnare
  • Taça de PortugalPortugal2002/2003Vinnare
  • UEFA Europa LeagueEurope2002/2003Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.34 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.78snitt 1.111.42
HögstGabon1.27 p/m på 30
LägstTours0.93 p/m på 27
Spann0.34 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Jorge Costa
  • Resande tränare7 klubbar, 18 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jorge Costa med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare