FootSam
FOOTBALL DATA

Jocelyn Gourvennec

Aktiv

France · 54 år · Servette FC

444 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

444matcher
169–109–166V–O–F
1.39poäng/match
38 %vinstprocent
616poäng
580–573mål
+7målskillnad
133hållna nollor
169109166
Bäst iLille1.49 p/m49 matcher
Svagast iServette FC1.31 p/m51 matcher
Bästa säsong20121.81 p/m42 matcher
Flest matcherGuingamp258 matcher

198 av 444 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Guingamp2010–2016
Bordeaux2016–2018
Guingamp2018–2019
Lille2021–2022
Nantes2023–2024
Servette FC2025–nu

Poäng per match, period för period

Lille 2021–20221.4949
Bordeaux 2016–20181.4768
Guingamp 2010–20161.46225
Servette FC 2025–nu1.3151
Nantes 2023–20241.0812
Guingamp 2018–20191.0029
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
GuingampFrance2010–20162259446852882703281.46
BordeauxFrance2016–20186827192292881001.47
GuingampFrance2018–20192978142847291.00
LilleFrance2021–2022491916146259731.49
NantesFrance2023–2024124171013131.08
Servette FCSwitzerland2025inga matcher i vår databas
Servette FCSwitzerland2025–nu511716189380671.31

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.49 p/mLillepå 49 matcher
Bästa målskillnad+0.25 per matchServette FC93–80 på 51 matcher
Flest matcher258Guingamp101–57–100
Flest vinster101Guingamppå 258 matcher
Flest poäng360Guingamppå 258 matcher
Längsta sejour225 matcherGuingamp2010–2016

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Guingamp · 1.49 p/m på 43 matcher112012 · Guingamp · 1.81 p/m på 42 matcher122013 · Guingamp · 1.33 p/m på 45 matcher132014 · Guingamp · 1.43 p/m på 54 matcher142015 · Guingamp · 1.24 p/m på 41 matcher152016 · Bordeaux · 1.67 p/m på 46 matcher162017 · Bordeaux · 1.04 p/m på 25 matcher172018 · Guingamp · 0.97 p/m på 33 matcher182021 · Lille · 1.49 p/m på 49 matcher212023 · Nantes · 0.87 p/m på 15 matcher232025 · Servette FC · 1.30 p/m på 46 matcher252026 · Servette FC · 1.40 p/m på 5 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BordeauxGuingampLilleNantesServette FCsnitt 1.39match 1444
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.50 mot karriärsnittetMatch 4784 · 2012-08-102013-05-17Guingamp21 vinster av 38 · 6540
Svagaste sträckan0.82 p/m0.57 mot karriärsnittetMatch 281318 · 2017-09-302019-03-10BordeauxGuingamp8 vinster av 38 · 3363

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-2-2 1.55 mot 1.31.

4-3-352 24.9 %1.31 p/m
4-4-252 24.9 %1.54 p/m
4-2-3-149 23.4 %1.16 p/m
4-1-4-114 6.7 %1.00 p/m
4-2-2-211 5.3 %1.55 p/m
4-4-1-19 4.3 %
4-3-1-25 2.4 %
5-3-25 2.4 %
4-1-2-34 1.9 %
3-4-1-23 1.4 %
3-4-2-12 1 %
3-4-32 1 %
3-1-4-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Bordeaux
4-3-3
66
Lille
4-4-2
49
Servette FC
4-2-3-14-4-2
47
Guingamp
4-2-3-14-1-4-14-3-3
32
Nantes
4-2-3-15-3-2
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 209 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Guingamp2018-11-102019-05-24

FöreA. Kombouare1.22 100
UnderHan0.97 33−0.25
EfterP. Lair1.00 9+0.03

Lille2021-08-012022-05-21

FöreChristophe Galtier1.73 157
UnderHan1.49 49−0.24
EfterPaulo Fonseca1.82 90+0.33

Nantes2023-12-022024-03-16

FöreP. Aristouy1.12 17
UnderHan0.87 15−0.25
EfterA. Kombouare1.07 44+0.20

Servette FC2025-07-222026-08-29

FöreT. Häberli1.59 44
UnderHan1.31 51−0.28

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 3 andraplatser sedan 2010
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2012 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Trophée des ChampionsFrance2021/2022Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2018/2019Tvåa
  • Trophée des ChampionsFrance2014/2015Tvåa
  • Coupe de FranceFrance2013/2014Vinnare
  • Ligue 2France2012/2013Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.18 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.16snitt 1.411.64
HögstLille1.49 p/m på 49
LägstServette FC1.31 p/m på 51
Spann0.18 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.05 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Jocelyn Gourvennec
  • Rutinerad444 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jocelyn Gourvennec med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare