FootSam
FOOTBALL DATA

Jindrich Trpisovsky

Aktiv

Czechia · 50 år · Slavia Praha

426 matcher, 3 klubbar mellan 2015 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

426matcher
275–78–73V–O–F
2.12poäng/match
65 %vinstprocent
903poäng
893–371mål
+522målskillnad
197hållna nollor
2757873
Bäst iSlavia Praha2.14 p/m405 matcher
Svagast iSlovan Liberec1.67 p/m21 matcher
Bästa säsong20202.32 p/m53 matcher
Flest matcherSlavia Praha405 matcher

415 av 426 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Slovan Liberec2015–2017
Slavia Praha2018–2025
Slavia Praha2025–nu

Poäng per match, period för period

Slavia Praha 2018–20252.16353
Slavia Praha 2025–nu2.0052
Slovan Liberec 2015–20171.6721
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Viktoria ŽižkovCzech-Republic2013–2015inga matcher i vår databas
Slovan LiberecCzech-Republic2015–20172111282924351.67
Slavia PrahaCzech-Republic2018–202535323462577602907642.16
Slavia PrahaCzech-Republic2025–nu5230148104571042.00

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.14 p/mSlavia Prahapå 405 matcher
Bästa målskillnad+1.28 per matchSlavia Praha864–347 på 405 matcher
Flest matcher405Slavia Praha264–76–65
Flest vinster264Slavia Prahapå 405 matcher
Flest poäng868Slavia Prahapå 405 matcher
Längsta sejour353 matcherSlavia Praha2018–2025

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231516181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Slavia Prahasnitt 2.12match 1426
Starkaste sträckan2.47 p/m+0.35 mot karriärsnittetMatch 244281 · 2022-10-162023-08-20Slavia Praha29 vinster av 38 · 9426
Svagaste sträckan1.76 p/m0.36 mot karriärsnittetMatch 206243 · 2022-02-272022-10-13Slavia Praha20 vinster av 38 · 9343

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 2.43 mot 1.94.

4-2-3-1137 39 %1.94 p/m
3-4-356 16 %2.43 p/m
3-4-2-147 13.4 %2.17 p/m
4-1-4-141 11.7 %2.32 p/m
4-5-115 4.3 %1.67 p/m
3-4-1-29 2.6 %
3-5-28 2.3 %
4-3-38 2.3 %
4-1-3-27 2 %
4-3-1-27 2 %
5-4-13 0.9 %
3-1-4-22 0.6 %
3-5-1-12 0.6 %
4-1-2-32 0.6 %
4-4-1-12 0.6 %
4-4-22 0.6 %
5-3-22 0.6 %
4-3-2-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Slavia Praha
4-2-3-1
343
Slovan Liberec
4-2-3-14-1-4-14-5-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 351 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Vad har han vunnit, och när?

7titlar och 5 andraplatser sedan 2013
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2015 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Czech LigaCzech-Republic2023/2024Tvåa
  • Czech LigaCzech-Republic2022/2023Tvåa
  • CupCzech-Republic2022/2023Vinnare
  • Czech LigaCzech-Republic2021/2022Tvåa
  • Czech LigaCzech-Republic2020/2021Vinnare
  • CupCzech-Republic2020/2021Vinnare
  • Czech LigaCzech-Republic2019/2020Vinnare
  • Czech LigaCzech-Republic2018/2019Vinnare
  • CupCzech-Republic2018/2019Vinnare
  • Czech LigaCzech-Republic2017/2018Tvåa
  • CupCzech-Republic2017/2018Vinnare
  • Super CupCzech-Republic2015/2016Tvåa
08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.47 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.52snitt 2.122.29
HögstSlavia Praha2.14 p/m på 405
LägstSlovan Liberec1.67 p/m på 21
Spann0.47 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

Jindrich Trpisovsky
  • Resultatstark2.12 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad426 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare213 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jindrich Trpisovsky med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Klubbens resultat före, under och efter uppdragetVi känner varken företrädaren eller efterträdaren till något av hans uppdrag — antingen ligger de före vår matchdata, eller så spelade klubben matcher däremellan som vi inte vet vem som ledde.