FootSam
FOOTBALL DATA

Jin-Ho Cho

Aktiv

Gimcheon Sangmu FC

181 matcher, 1 klubb mellan 2016 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

181matcher
56–49–76V–O–F
1.20poäng/match
31 %vinstprocent
217poäng
222–255mål
-33målskillnad
45hållna nollor
564976
Bäst iGimcheon Sangmu FC1.20 p/m181 matcher
Bästa säsong20201.62 p/m29 matcher
Flest matcherGimcheon Sangmu FC181 matcher

19 av 181 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Gimcheon Sangmu FCSouth-Korea2016–nu1815649762222552171.20

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.20 p/mGimcheon Sangmu FCpå 181 matcher
Bästa målskillnad-0.18 per matchGimcheon Sangmu FC222–255 på 181 matcher
Flest matcher181Gimcheon Sangmu FC56–49–76
Flest vinster56Gimcheon Sangmu FCpå 181 matcher
Flest poäng217Gimcheon Sangmu FCpå 181 matcher
Längsta sejour181 matcherGimcheon Sangmu FC2016–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Gimcheon Sangmu FC · 0.95 p/m på 21 matcher162017 · Gimcheon Sangmu FC · 0.40 p/m på 5 matcher172018 · Gimcheon Sangmu FC · 1.05 p/m på 38 matcher182019 · Gimcheon Sangmu FC · 1.44 p/m på 43 matcher192020 · Gimcheon Sangmu FC · 1.62 p/m på 29 matcher202021 · Gimcheon Sangmu FC · 2.00 p/m på 3 matcher212022 · Gimcheon Sangmu FC · 0.95 p/m på 42 matcher22

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.20match 1181
Starkaste sträckan1.74 p/m+0.54 mot karriärsnittetMatch 100137 · 2019-09-292021-03-28Gimcheon Sangmu FC20 vinster av 38 · 5948
Svagaste sträckan0.84 p/m0.36 mot karriärsnittetMatch 744 · 2016-08-102018-07-18Gimcheon Sangmu FC7 vinster av 38 · 3756

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.94 mot 1.12.

4-3-325 38.5 %1.12 p/m
4-1-4-118 27.7 %1.94 p/m
3-4-37 10.8 %
4-2-3-17 10.8 %
3-5-22 3.1 %
4-4-22 3.1 %
3-4-1-21 1.5 %
4-1-3-21 1.5 %
4-3-1-21 1.5 %
5-3-21 1.5 %

Startformationen som källan skrev den, för 65 matcher mellan 2020 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Vad har han vunnit, och när?

1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • K League ChallengeKorea-Republic2014Vinnare
08

Vad kännetecknar honom?

Jin-Ho Cho
  • Tunga uppdrag1.20 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Klubbyggare181 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jin-Ho Cho med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Klubbens resultat före, under och efter uppdragetVi känner varken företrädaren eller efterträdaren till något av hans uppdrag — antingen ligger de före vår matchdata, eller så spelade klubben matcher däremellan som vi inte vet vem som ledde.
  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.