FootSam
FOOTBALL DATA

Jacek Zielinski

Aktiv

Poland · 65 år · Korona Kielce

189 matcher, 7 klubbar mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

189matcher
63–61–65V–O–F
1.32poäng/match
33 %vinstprocent
250poäng
223–226mål
-3målskillnad
58hållna nollor
636165
Bäst iKorona Kielce1.44 p/m78 matcher
Svagast iArka Gdynia1.14 p/m22 matcher
Bästa säsong20241.46 p/m35 matcher
Flest matcherCracovia Krakow89 matcher

184 av 189 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Lech Poznan2009–2010
Polonia Warszawa2011–2012
Ruch Chorzów2012–2013
Cracovia Krakow2015–2017
Cracovia Krakow2021–2024
Korona Kielce2024–2025
Korona Kielce2025–nu

Poäng per match, period för period

Korona Kielce 2024–20251.4635
Korona Kielce 2025–nu1.4243
Cracovia Krakow 2021–20241.3086
Arka Gdynia 20191.1921
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Lech PoznanPoland2009–2010inga matcher i vår databas
Polonia WarszawaPoland2011–2012inga matcher i vår databas
Ruch ChorzówPoland2012–2013inga matcher i vår databas
Cracovia KrakowPoland2015–20172002140
NiecieczaPoland2018inga matcher i vår databas
Arka GdyniaPoland2019216782126251.19
Cracovia KrakowPoland2021–2024862828301051011121.30
Korona KielcePoland2024–2025351312104144511.46
Korona KielcePoland2025–nu431613145245611.42

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.44 p/mKorona Kielcepå 78 matcher
Bästa målskillnad+0.05 per matchKorona Kielce93–89 på 78 matcher
Flest matcher89Cracovia Krakow28–29–32
Flest vinster29Korona Kielcepå 78 matcher
Flest poäng113Cracovia Krakowpå 89 matcher
Längsta sejour86 matcherCracovia Krakow2021–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Cracovia Krakow · 0.00 p/m på 2 matcher162018 · Arka Gdynia · 1.60 p/m på 10 matcher182019 · Arka Gdynia · 0.75 p/m på 12 matcher192021 · Cracovia Krakow · 1.38 p/m på 21 matcher212022 · Cracovia Krakow · 1.36 p/m på 36 matcher222023 · Cracovia Krakow · 1.17 p/m på 30 matcher232024 · Korona Kielce · 1.46 p/m på 35 matcher242025 · Korona Kielce · 1.35 p/m på 37 matcher252026 · Korona Kielce · 1.83 p/m på 6 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Arka GdyniaCracovia KrakowKorona Kielcesnitt 1.32match 1189
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.34 mot karriärsnittetMatch 120157 · 2024-10-042025-09-27Korona Kielce17 vinster av 38 · 4839
Svagaste sträckan1.05 p/m0.27 mot karriärsnittetMatch 85122 · 2023-08-212024-10-27Cracovia KrakowKorona Kielce8 vinster av 38 · 4556

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 5-4-1 1.50 mot 1.28.

3-4-369 39 %1.28 p/m
3-4-2-144 24.9 %1.39 p/m
4-2-3-116 9 %1.38 p/m
3-5-213 7.3 %1.38 p/m
5-4-110 5.6 %1.50 p/m
4-4-29 5.1 %
3-1-4-23 1.7 %
4-1-4-13 1.7 %
5-3-23 1.7 %
4-5-12 1.1 %
3-4-1-21 0.6 %
4-2-2-21 0.6 %
4-3-1-21 0.6 %
4-3-31 0.6 %
4-4-1-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Cracovia Krakow
3-4-33-4-2-1
84
Korona Kielce
3-4-33-4-2-1
72
Arka Gdynia
4-2-3-14-4-2
21

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 177 matcher mellan 2018 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Cracovia Krakow2016-06-302024-04-05

UnderHan1.27 89
EfterD. Kroczek1.45 42+0.18

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 0 andraplatser sedan 2009
  • EkstraklasaPoland2009/2010Vinnare
  • Super CupPoland2009/2010Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.30 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.99snitt 1.331.59
HögstKorona Kielce1.44 p/m på 78
LägstArka Gdynia1.14 p/m på 22
Spann0.30 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.10 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jacek Zielinski med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.