FootSam
FOOTBALL DATA

J. ThorupUppdrag avslutade

Denmark · 36 år

114 matcher, 2 klubbar, 2 länder mellan 2023 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

114matcher
47–32–35V–O–F
1.52poäng/match
41 %vinstprocent
173poäng
202–157mål
+45målskillnad
23hållna nollor
473235
Bäst iFC Nordsjaelland1.75 p/m67 matcher
Svagast iNorwich1.19 p/m47 matcher
Bästa säsong20231.83 p/m48 matcher
Flest matcherFC Nordsjaelland67 matcher

114 av 114 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20232026
FC Nordsjaelland2023–2024
Norwich2024–2025

Poäng per match, period för period

FC Nordsjaelland 2023–20241.7662
Norwich 2024–20251.3142
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
FC NordsjaellandDenmark2023–202462311615120731091.76
NorwichEngland2024–2025421413156565551.31

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.75 p/mFC Nordsjaellandpå 67 matcher
Bästa målskillnad+0.76 per matchFC Nordsjaelland131–80 på 67 matcher
Flest matcher67FC Nordsjaelland33–18–16
Flest vinster33FC Nordsjaellandpå 67 matcher
Flest poäng117FC Nordsjaellandpå 67 matcher
Längsta sejour62 matcherFC Nordsjaelland2023–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232022 · FC Nordsjaelland · 1.53 p/m på 19 matcher222023 · FC Nordsjaelland · 1.83 p/m på 48 matcher232024 · Norwich · 1.19 p/m på 47 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Norwichsnitt 1.52match 1114
Starkaste sträckan1.84 p/m+0.32 mot karriärsnittetMatch 1754 · 2023-05-222024-03-08FC Nordsjaelland20 vinster av 38 · 7338
Svagaste sträckan1.11 p/m0.41 mot karriärsnittetMatch 77114 · 2024-10-012025-04-21Norwich10 vinster av 38 · 5661

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.67 mot 1.45.

4-3-376 73.1 %1.45 p/m
4-2-3-124 23.1 %1.67 p/m
3-1-4-21 1 %
3-4-31 1 %
5-3-21 1 %
5-4-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Norwich
4-3-34-2-3-1
47

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 104 matcher mellan 2022 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FC Nordsjaelland2023-02-192024-05-26

FöreF. Pedersen1.43 128
UnderHan1.75 67+0.32
EfterJens Fønsskov Olsen1.47 34−0.28

Norwich2024-08-102025-04-21

FöreD. Wagner1.47 75
UnderHan1.19 47−0.28

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2023 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • SuperligaDenmark2022/2023Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.56 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.04snitt 1.521.90
HögstFC Nordsjaelland1.75 p/m på 67
LägstNorwich1.19 p/m på 47
Spann0.56 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. Thorup med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.