FootSam
FOOTBALL DATA

J. Curtin

Uppdrag avslutade

USA · 47 år

418 matcher, 1 klubb mellan 2014 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

418matcher
174–111–133V–O–F
1.51poäng/match
42 %vinstprocent
633poäng
681–551mål
+130målskillnad
121hållna nollor
174111133
Bäst iPhiladelphia Union1.51 p/m418 matcher
Bästa säsong20201.96 p/m27 matcher
Flest matcherPhiladelphia Union418 matcher

353 av 418 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Philadelphia UnionUSA2014–20244181741111336815516331.51

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.51 p/mPhiladelphia Unionpå 418 matcher
Bästa målskillnad+0.31 per matchPhiladelphia Union681–551 på 418 matcher
Flest matcher418Philadelphia Union174–111–133
Flest vinster174Philadelphia Unionpå 418 matcher
Flest poäng633Philadelphia Unionpå 418 matcher
Längsta sejour418 matcherPhiladelphia Union2014–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231415161718192021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.51match 1418
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.52 mot karriärsnittetMatch 216253 · 2020-03-092021-05-30Philadelphia Union23 vinster av 38 · 6729
Svagaste sträckan1.00 p/m0.51 mot karriärsnittetMatch 94131 · 2016-09-042017-09-10Philadelphia Union9 vinster av 38 · 4758

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-1-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.67 mot 1.66.

4-3-1-2167 49.9 %1.66 p/m
4-2-3-1113 33.7 %1.31 p/m
3-4-1-214 4.2 %1.57 p/m
4-3-312 3.6 %1.67 p/m
4-1-3-27 2.1 %
4-3-2-17 2.1 %
3-5-25 1.5 %
3-4-2-13 0.9 %
4-4-23 0.9 %
3-1-4-22 0.6 %
5-3-22 0.6 %

Startformationen som källan skrev den, för 335 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Philadelphia Union2014-06-072024-10-20

UnderHan1.51 418
EfterBradley Neil Carnell1.59 70+0.08

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 4 andraplatser sedan 2014
14
15
16
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2014 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • MLSUnited-States2022Tvåa
  • US Open CupUnited-States2018Tvåa
  • US Open CupUnited-States2015Tvåa
  • US Open CupUnited-States2014Tvåa
3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2014 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • US Open CupUnited-States2004Tvåa
  • MLSUnited-States2003Tvåa
  • US Open CupUnited-States2003Vinnare
09

Vad kännetecknar honom?

J. Curtin
  • Rutinerad418 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare418 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. Curtin med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.