FootSam
FOOTBALL DATA

J. Barton

Uppdrag avslutade

England · 44 år

248 matcher, 2 klubbar mellan 2018 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

248matcher
93–61–94V–O–F
1.37poäng/match
38 %vinstprocent
340poäng
331–317mål
+14målskillnad
64hållna nollor
936194
Bäst iFleetwood Town1.47 p/m116 matcher
Svagast iBristol Rovers1.29 p/m132 matcher
Bästa säsong20211.71 p/m51 matcher
Flest matcherBristol Rovers132 matcher

248 av 248 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
Fleetwood Town2018–2021
Bristol Rovers2021–2023

Poäng per match, period för period

Fleetwood Town 2018–20211.47116
Bristol Rovers 2021–20231.30128
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Fleetwood TownEngland2018–20211164632381611381701.47
Bristol RoversEngland2021–20231284628541641721661.30

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.47 p/mFleetwood Townpå 116 matcher
Bästa målskillnad+0.20 per matchFleetwood Town161–138 på 116 matcher
Flest matcher132Bristol Rovers47–29–56
Flest vinster47Bristol Roverspå 132 matcher
Flest poäng170Bristol Roverspå 132 matcher
Längsta sejour128 matcherBristol Rovers2021–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123181920212223

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Bristol Roverssnitt 1.37match 1248
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.60 mot karriärsnittetMatch 150187 · 2021-10-302022-08-06Bristol Rovers22 vinster av 38 · 6936
Svagaste sträckan0.82 p/m0.55 mot karriärsnittetMatch 106143 · 2020-11-032021-09-18Fleetwood TownBristol Rovers8 vinster av 38 · 3451

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.69 mot 1.33.

4-3-361 30.7 %1.33 p/m
4-2-3-151 25.6 %1.69 p/m
3-4-1-219 9.5 %1.53 p/m
4-4-216 8 %1.06 p/m
4-3-1-212 6 %1.42 p/m
3-4-2-111 5.5 %1.36 p/m
3-5-29 4.5 %
3-4-37 3.5 %
4-1-4-16 3 %
5-4-13 1.5 %
3-5-1-12 1 %
3-1-4-21 0.5 %
3-3-3-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Bristol Rovers
4-3-34-2-3-1
132
Fleetwood Town
4-3-34-2-3-1
67

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 199 matcher mellan 2018 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Fleetwood Town2018-08-042020-12-26

FöreJ. Sheridan1.50 14
UnderHan1.47 116−0.03

Bristol Rovers2021-02-232023-10-24

FöreT. Widdrington0.95 19
UnderHan1.29 132+0.34
EfterA. Mangan1.83 6+0.54

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2018 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • ChampionshipEngland2015/2016Vinnare
  • Ligue 1France2012/2013Tvåa
  • ChampionshipEngland2009/2010Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.18 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.14snitt 1.371.62
HögstFleetwood Town1.47 p/m på 116
LägstBristol Rovers1.29 p/m på 132
Spann0.18 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

J. Barton
  • Rutinerad248 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare124 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför J. Barton med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare