FootSam
FOOTBALL DATA

I. Chavos

Uppdrag avslutade

Greece · 56 år

129 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2012 och 2021.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

129matcher
31–40–58V–O–F
1.03poäng/match
24 %vinstprocent
133poäng
124–171mål
-47målskillnad
37hållna nollor
314058
Bäst iLamia1.30 p/m37 matcher
Svagast iPanetolikos0.99 p/m80 matcher
Bästa säsong20181.30 p/m37 matcher
Flest matcherPanetolikos80 matcher

125 av 129 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
PAOK2010–2011
Veria2012
Panetolikos2013–2015
AEL2015–2016
Panetolikos2017–2018
Lamia2018–2019
Panetolikos2019–2020
Kalamata2023–2024

Poäng per match, period för period

Lamia 2018–20191.3037
Panetolikos 2019–20201.0636
Panetolikos 2017–20181.0033
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
PAOKGreece2010–2011inga matcher i vår databas
VeriaGreece20122002130
PanetolikosGreece2013–201572054106
AELCyprus2015–2016inga matcher i vår databas
Asteras TripolisGreece2016inga matcher i vår databas
PanetolikosGreece2017–20183389163346331.00
LamiaGreece2018–2019371212134144481.30
PanetolikosGreece2019–202036814143950381.06
Apollon SmirnisGreece20217133356
KalamataGreece2023–2024inga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.30 p/mLamiapå 37 matcher
Bästa målskillnad-0.08 per matchLamia41–44 på 37 matcher
Flest matcher80Panetolikos18–25–37
Flest vinster18Panetolikospå 80 matcher
Flest poäng79Panetolikospå 80 matcher
Längsta sejour37 matcherLamia2018–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231213141617181920

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123PanetolikosAsteras TripolisPanetolikosLamiaPanetolikosApollon Smirnissnitt 1.03match 1129
Starkaste sträckan1.37 p/m+0.34 mot karriärsnittetMatch 4077 · 2017-11-262019-03-30PanetolikosLamia13 vinster av 38 · 4745
Svagaste sträckan0.79 p/m0.24 mot karriärsnittetMatch 138 · 2012-08-262017-11-04VeriaPanetolikosAsteras TripolisPanetolikos8 vinster av 38 · 2753

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.11.

4-2-3-176 78.4 %1.11 p/m
4-3-311 11.3 %0.82 p/m
3-5-24 4.1 %
4-1-4-14 4.1 %
4-4-1-11 1 %
5-4-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Panetolikos
4-2-3-1
61
Lamia
4-2-3-1
26

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 97 matcher mellan 2016 och 2020. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Panetolikos2017-01-262018-01-06

FöreG. Matzourakis1.10 48
UnderHan0.97 34−0.13
EfterT. Dellas1.21 48+0.24

Lamia2018-09-162019-05-04

FöreB. Tennes1.04 46
UnderHan1.30 37+0.26

Panetolikos2019-10-192020-10-26

UnderHan1.03 39+0.86
EfterT. Dellas0.90 31−0.13

Apollon Smirnis2021-03-202021-05-19

FöreG. Paraschos1.11 28
UnderHan0.86 7−0.25

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.31 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.84snitt 1.091.45
HögstLamia1.30 p/m på 37
LägstPanetolikos0.99 p/m på 80
Spann0.31 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

I. Chavos
  • Tunga uppdrag1.03 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Resande tränare5 klubbar, 26 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför I. Chavos med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.