FootSam
FOOTBALL DATA

I. Ambriz

Uppdrag avslutade

Mexico · 61 år

284 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2015 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

284matcher
122–78–84V–O–F
1.56poäng/match
43 %vinstprocent
444poäng
435–359mål
+76målskillnad
79hållna nollor
1227884
Bäst iClub America1.95 p/m21 matcher
Svagast iSantos Laguna0.74 p/m31 matcher
Bästa säsong20161.95 p/m20 matcher
Flest matcherLeon108 matcher

268 av 284 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Club Queretaro2013–2014
Club Queretaro2014–2015
Club America2015–2016
Necaxa2017–2018
Leon2018–2021
Huesca2021
Toluca2022–2023

Poäng per match, period för period

Club America 2015–20162.0019
Leon 2018–20211.81106
Toluca 2022–20231.6073
Necaxa 2017–20181.3435
Santos Laguna 20240.8228
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Guadalajara ChivasMexico2012inga matcher i vår databas
Club QueretaroMexico2013–2014inga matcher i vår databas
Club QueretaroMexico2014–2015inga matcher i vår databas
Club AmericaMexico2015–20161911533421382.00
NecaxaMexico2017–201835101784030471.34
LeonMexico2018–20211065721281831201921.81
HuescaSpain2021731310710
TolucaMexico2022–2023733221201271121171.60
Santos LagunaMexico20242858152043230.82

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.95 p/mClub Americapå 21 matcher
Bästa målskillnad+0.59 per matchLeon187–123 på 108 matcher
Flest matcher108Leon58–22–28
Flest vinster58Leonpå 108 matcher
Flest poäng196Leonpå 108 matcher
Längsta sejour106 matcherLeon2018–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Club America · 1.50 p/m på 2 matcher152016 · Club America · 1.95 p/m på 20 matcher162017 · Necaxa · 1.35 p/m på 34 matcher172018 · Leon · 1.79 p/m på 33 matcher182019 · Leon · 1.83 p/m på 30 matcher192020 · Leon · 1.88 p/m på 43 matcher202021 · Toluca · 1.13 p/m på 31 matcher212022 · Toluca · 1.74 p/m på 43 matcher222023 · Toluca · 1.39 p/m på 28 matcher232024 · Santos Laguna · 0.60 p/m på 20 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123NecaxaLeonHuescaTolucaSantos Lagunasnitt 1.56match 1284
Starkaste sträckan2.16 p/m+0.60 mot karriärsnittetMatch 70107 · 2019-01-272019-11-23Leon25 vinster av 38 · 8136
Svagaste sträckan0.84 p/m0.72 mot karriärsnittetMatch 247284 · 2023-09-032024-11-09TolucaSantos Laguna7 vinster av 38 · 3558

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.71 mot 1.47.

4-2-3-1113 45.2 %1.47 p/m
4-4-279 31.6 %1.71 p/m
4-3-316 6.4 %1.50 p/m
4-1-4-110 4 %1.30 p/m
5-3-29 3.6 %
3-4-35 2 %
4-3-1-25 2 %
4-4-1-14 1.6 %
3-5-22 0.8 %
3-4-1-21 0.4 %
3-5-1-11 0.4 %
4-1-3-21 0.4 %
4-2-1-31 0.4 %
4-3-2-11 0.4 %
4-5-11 0.4 %
5-4-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Leon
4-2-3-14-4-2
104
Toluca
4-2-3-14-4-2
76
Santos Laguna
4-2-3-14-4-2
31
Necaxa
4-4-24-2-3-1
18
Huesca
4-3-34-2-3-1
12
Club America
5-3-24-4-2
9

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 250 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Necaxa2017-05-072018-04-28

UnderHan1.34 35
EfterM. Leaño0.92 13−0.42

Leon2018-09-022021-05-10

UnderHan1.81 108
EfterAriel Enrique Holan1.59 46−0.22

Huesca2021-08-132021-10-24

FöreJosé Rojo Martín1.10 20
UnderHan1.25 12+0.15
EfterXisco Muñoz1.31 32+0.06

Toluca2022-01-112023-10-21

UnderHan1.58 77+0.26

Santos Laguna2024-02-192024-11-09

FöreP. Repetto1.06 31
UnderHan0.74 31−0.32
EfterFernando Ortíz0.41 17−0.33

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 3 andraplatser sedan 2012
14
15
16
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2014 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Liga MXMexico2022/2023 AperturaTvåa
  • Liga MXMexico2018/2019 ClausuraTvåa
  • Copa MXMexico2017/2018 ClausuraVinnare
  • Concacaf Champions CupNc-America2015/2016Vinnare
  • Liga MXMexico2014/2015Vinnare
  • Campeón de CampeonesMexico2014/2015Tvåa
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2012 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Concacaf Gold CupNc-America1993Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.21 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.59snitt 1.572.10
HögstClub America1.95 p/m på 21
LägstSantos Laguna0.74 p/m på 31
Spann1.21 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.34 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

I. Ambriz
  • Rutinerad284 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför I. Ambriz med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare