FootSam
FOOTBALL DATA

H. Eklund

Aktiv

Sweden · 57 år · Falkenbergs FF

157 matcher, 1 klubb mellan 2016 och 2021.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

157matcher
50–37–70V–O–F
1.19poäng/match
32 %vinstprocent
187poäng
215–270mål
-55målskillnad
30hållna nollor
503770
Bäst iFalkenbergs FF1.19 p/m157 matcher
Bästa säsong20181.97 p/m30 matcher
Flest matcherFalkenbergs FF157 matcher

156 av 157 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Falkenbergs FFSweden2016–nu1575037702152701871.19

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.19 p/mFalkenbergs FFpå 157 matcher
Bästa målskillnad-0.35 per matchFalkenbergs FF215–270 på 157 matcher
Flest matcher157Falkenbergs FF50–37–70
Flest vinster50Falkenbergs FFpå 157 matcher
Flest poäng187Falkenbergs FFpå 157 matcher
Längsta sejour157 matcherFalkenbergs FF2016–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Falkenbergs FF · 0.33 p/m på 18 matcher162017 · Falkenbergs FF · 1.60 p/m på 30 matcher172018 · Falkenbergs FF · 1.97 p/m på 30 matcher182019 · Falkenbergs FF · 0.97 p/m på 35 matcher192020 · Falkenbergs FF · 0.88 p/m på 34 matcher202021 · Falkenbergs FF · 1.00 p/m på 10 matcher21

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.19match 1157
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.84 mot karriärsnittetMatch 3269 · 2017-06-252018-09-03Falkenbergs FF22 vinster av 38 · 7643
Svagaste sträckan0.84 p/m0.35 mot karriärsnittetMatch 114151 · 2020-06-182021-05-01Falkenbergs FF8 vinster av 38 · 4967

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.20 mot 0.51.

4-4-239 44.8 %0.51 p/m
3-5-210 11.5 %0.80 p/m
4-3-310 11.5 %1.20 p/m
3-4-38 9.2 %
4-2-3-17 8 %
3-4-1-23 3.4 %
4-5-13 3.4 %
3-4-2-12 2.3 %
4-4-1-12 2.3 %
4-2-2-21 1.1 %
5-3-21 1.1 %
5-4-11 1.1 %

Startformationen som källan skrev den, för 87 matcher mellan 2016 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Falkenbergs FF2016-07-092021-06-12

UnderHan1.19 157
EfterT. Tuvesson0.82 22−0.37

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2016
  • SuperettanSweden2018Tvåa
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • SuperettanSweden2013Vinnare
09

Vad kännetecknar honom?

H. Eklund
  • Tunga uppdrag1.19 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Klubbyggare157 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför H. Eklund med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.