FootSam
FOOTBALL DATA

Gustavo Augusto Poyet Domínguez

Aktiv

Uruguay · 58 år · Jeonbuk Motors

345 matcher, 9 klubbar, 7 länder mellan 2011 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

345matcher
148–87–110V–O–F
1.54poäng/match
43 %vinstprocent
531poäng
481–406mål
+75målskillnad
122hållna nollor
14887110
Bäst iJeonbuk Motors2.10 p/m48 matcher
Svagast iShanghai Shenhua1.00 p/m24 matcher
Bästa säsong20252.16 p/m44 matcher
Flest matcherBrighton103 matcher

160 av 345 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Brighton2009–2013
Sunderland2013–2015
AEK Athens FC2015–2016
Shanghai Shenhua2016–2017
Greece2022–2024

Poäng per match, period för period

Jeonbuk Motors 2024–nu2.1048
Bordeaux 20181.9225
Greece 2022–20241.8222
Brighton 2009–20131.50103
U. Catolica 20211.4226
Sunderland 2013–20151.2274
Real Betis 20161.1010
Shanghai Shenhua 2016–20171.0423
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BrightonEngland2009–20131034035281311121551.50
SunderlandEngland2013–20157423213080101901.22
AEK Athens FCGreece2015–2016660019118
Real BetisSpain2016103251120111.10
Shanghai ShenhuaChina2016–20172366113643241.04
BordeauxFrance20182515374225481.92
U. CatolicaChile202126114113431371.42
Greece2022–20242212463515401.82
Jeonbuk MotorsSouth-Korea2024–nu483011783421012.10

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.10 p/mJeonbuk Motorspå 48 matcher
Bästa målskillnad+0.91 per matchGreece35–15 på 22 matcher
Flest matcher103Brighton40–35–28
Flest vinster40Brightonpå 103 matcher
Flest poäng155Brightonpå 103 matcher
Längsta sejour103 matcherBrighton2009–2013

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231125

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SunderlandAEK Athens FCReal BetisShanghai ShenhuaBordeauxU. CatolicaGreeceJeonbuk Motorssnitt 1.54match 1345
Starkaste sträckan2.29 p/m+0.75 mot karriärsnittetMatch 307344 · 2025-03-302025-11-30Jeonbuk Motors26 vinster av 38 · 6829
Svagaste sträckan1.00 p/m0.54 mot karriärsnittetMatch 190227 · 2016-09-302018-04-01Real BetisShanghai ShenhuaBordeaux10 vinster av 38 · 5066

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.89 mot 1.87.

4-3-378 52.7 %1.87 p/m
4-2-3-130 20.3 %1.03 p/m
4-1-4-119 12.8 %1.89 p/m
4-4-25 3.4 %
5-3-25 3.4 %
3-5-23 2 %
4-3-1-22 1.4 %
4-4-1-12 1.4 %
4-5-12 1.4 %
3-4-31 0.7 %
4-2-2-21 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Jeonbuk Motors
4-3-34-1-4-1
42
Bordeaux
4-3-3
26
U. Catolica
4-3-34-1-4-1
26
Greece
4-3-34-2-3-1
20
Real Betis
4-3-34-4-2
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 148 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Brighton2011-08-062013-05-13

UnderHan1.50 103
EfterÓscar García1.52 50+0.02

Real Betis2016-08-202016-11-06

FöreJuan Merino1.19 21
UnderHan1.00 11−0.19

Shanghai Shenhua2017-02-082017-09-10

FöreGregorio Manzano1.60 30
UnderHan1.00 24−0.60
EfterWu Jingui1.26 43+0.26

Bordeaux2018-01-282018-09-02

UnderHan1.85 26
EfterÉ. Bedouet1.26 34−0.59

U. Catolica2021-03-212021-08-28

FöreAriel Enrique Holan1.77 47
UnderHan1.42 31−0.35
EfterCristian Oscar Paulucci1.96 28+0.54

Jeonbuk Motors2025-02-132025-12-06

FöreKim Do-Heon1.39 33
UnderHan2.10 48+0.71
EfterJung-Yong Chung1.48 27−0.62

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2009
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

Ett steg per år från 2010 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupChile2020Vinnare
  • League CupEngland2013/2014Tvåa
  • League OneEngland2010/2011Vinnare
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2009 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • League CupEngland2001/2002Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.10 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.532.25
HögstJeonbuk Motors2.10 p/m på 48
LägstShanghai Shenhua1.00 p/m på 24
Spann1.10 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 7 klubbar är 0.32 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Gustavo Augusto Poyet Domínguez
  • Rutinerad345 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell7 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Gustavo Augusto Poyet Domínguez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare